Jak wygląda praca rzeczoznawcy wypadków drogowych

150218_FF_CarAccident

Studia podyplomowe- szkolenie

Na samym początku warto się zastanowić jakie wykształcenie musi posiadać pracownik na stanowisku rzeczoznawcy wypadków samochodowych. Na rynku istnieje wiele studiów podyplomowych z zakresu techniki samochodowej i to właśnie ich skończenie niezbędne jest do wykonywania tego zawodu. Co ważne, aby zapisać się na tego typu szkolenie nie jest wymagane wyższe wykształcenie. W czasie takiego szkolenia kursanci mają możliwość wyboru jednej z trzech ścieżek specjalizacyjnych: rekonstrukcja wypadków samochodowych, kosztorysowanie napraw i wycena samochodów oraz interesująca nas najbardziej technika samochodowa. Umiejętności jakie musi posiadać rzeczoznawca związane są z technikami komputerowymi, które w tym zawodzie są powszechne stosowane, na przykład programy Audatex oraz Info-Ekspert, które pozwalają na profesjonalną ocenę uszkodzień i kosztów naprawy. Niezbędna jest także wiedza teoretyczna dotycząca budowy współczesnych samochodów, mechaniki ruchu, kwestii prawno-technicznych związanych z pracą biegłego oraz elementarnych zasad opiniowania i charakterystyki wypadku drogowego. Należy także wspomnieć o kosztach takiego szkolenia, które niestety nie są małe. Całkowita inwestycja może wynosić nawet do 30 tysięcy złotych.

Czym się zajmuje rzeczoznawca?

W Polsce kwestia prawna zawodu przeczoznawcy regulowana jest przez ustawę dla rzeczoznawcy samochodowego, a także przez kodeks ruchu drogowego oraz zapisy Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego. Rzeczoznawca jest osobą, która zajmuje się wydawaniem i sporządzaniem ekspertyz w dziedzinie motoryzacji. Wydawane przez niego opinie są podstawą do podjęcia decyzji przez sąd lub towarzystwo ubezpieczeniowe. W związku z wagą podejmowanych decyzji i ich konsekwencji rzeczoznawca musi posiadać kwalifikacje, które zapewnią, że wydawane opinie będą jak najbardziej obiektywne. Zaraz po wezwaniu na miejsce wypadku rzeczoznawca zobowiązany jest do sprawdzenia stanu technicznego pojazdów, które brały udział w zdarzeniu. Dodatkowo powinien on przeprowadzić diagnostykę samochodów, sprawdzić ich historię oraz numer vin. Do jego zakresu obowiązków należy także dokonanie kosztorysu naprawy oraz wyceny pojazdów. Podczas codziennej pracy rzeczoznawca musi także brać pod uwagę jakie cechy osobowe uczestników zdarzenia mogły mieć wpływ na zaistnienie i charakter wypadku. W przypadku potrącenia pieszego ekspert wykonać musi pomiar rzeczywistego opóźniania hamowania, który dokonywany jest bezpośrednio w miejscu zdarzenia, co umożliwia precyzyjne określenie odpowiedzialności kierującego.
Warto podkreślić, że często rzeczoznawca mylony jest z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Faktycznie, część rzeczoznawców pracuje dla towarzystw ubezpieczeniowych, jednak nie jest to ich jedyne miejsce pracy. Rzeczoznawca może znaleźć zatrudnienie także w sądach, prokuratorze, policji oraz zostać pełnomocnikiem stron.

Wady i zalety

Zapewne plusem tego typu pracy jest wysokie wynagrodzenie, które często sięga aż do 9, 5 tysiąca złotych brutto. Jak już zostało wspomniane, aby zostać rzeczoznawcą należy ukończyć studia podyplomowe, a nie koniecznie posiadać wyższe wykształcenie, co pozwala na szybsze podjęcie pracy zawodowej. Kurs szkoleniowy trwa zaledwie 18 miesięcy, w co wliczone jest około 220 godzin wykładów i warsztatów. Kolejną zaletą pracy jako rzeczoznawca jest zapewne bycie ekspertem w wyspecjalizowanej, wąskiej dziedzinie motoryzacji, która równocześnie dla wielu jest także pasją. Powszechną opinią związana z tym zawodem jest także brak szerokiej konkurencji na rynku i stosunkowo szybka możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy.

Zapewne minusem jest opisany już wcześniej wysoki koszt szkolenia, który nie jest refundowany ani przez państwo, ani pracodawce. Dodatkowo, obciążający może się okazać fakt podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności, w sytuacjach gdy mają one ważne konsekwencje finansowe, jak i prawne dla osób biorących udział w wypadku samochodowym.

Informacje uzyskaliśmy od pracownika sklepu z łożyskami RUFUS.PL, który udzielił nam porad w zakresie rzeczoznawstwa wypadków samochodowych.