Jak wygląda praca stolarza?

carpenter

Zawód z tradycją

Stolarz to rzemieślnik, który zajmuje się wykonaniem mebli oraz różnych elementów potrzebnych w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Materiałem, z którym pracuje stolarz, jest drewno. Podobnie jak w przypadku większości zawodów rzemieślniczych, również ten nie cieszy się szczególnie wysokim statusem, jednocześnie ma jednak bardzo długą tradycję oraz wymaga sporej wiedzy.

Co wykonuje stolarz?

Do najważniejszych prac stolarza należy wykonywanie mebli, drewnianych przedmiotów codziennego użytku oraz elementów z drewna, które są wykorzystywane w budownictwie, np. schodów lub okien. Osoba wykonująca ten zwód może zajmować się również odnawianiem oraz konserwacją antyków z drewna. Obróbka drewna wymaga wielu czynności, takich jak szlifowanie, frezowanie, heblowanie, bejcowanie i lakierowanie czy łączenie różnych elementów przy pomocy śrub, gwoździ i kleju.

Umiejętności manualne przede wszystkim

Praca stolarza wymaga nie tylko konkretnej wiedzy, ale także posiadania bardzo dużych umiejętności manualnych, które są niezbędny przy praktycznie każdej czynności wykonywanej w tym zawodzie. Bardzo istotna jest również wyobraźnia, a także zdolności w zakresie matematyki, które są konieczne w czasie wykonywanie obliczeń. Stolarz powinien wiedzieć również jak przygotować rysunki techniczne. Wykonywanie tego typu pracy jest również niemożliwe bez bardzo dużej dokładności, staranności, precyzji i cierpliwości, które pozwalają na osiągnięcie idealnych efektów. Znaczenie ma także koncentracja, ponieważ w czasie obróbki drewna i montowania mebli wykorzystuje się wiele urządzeń, które przy nieodpowiednim wykorzystaniu mogą spowodować niebezpieczny wypadek.

Nauka zawodu stolarza

Zawodu stolarza można nauczyć się przez przyuczenie, a także na kursach oraz w szkołach zawodowych. Osoby, które planują wykonywanie tego zawodu i szukają najlepszego miejsca na naukę, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość zajęć praktycznych, które odgrywają najważniejszą rolę w przygotowaniu do pracy. W czasie nauki trzeba także zdobyć wiedzę teoretyczną dotyczącą przede wszystkim rodzajów drewna, właściwości różnych substancji chemicznych, czy działania urządzeń stolarskich, a także zasad zachowania bezpieczeństwa w czasie ich obsługi. Po zdaniu egzaminu zawodowego otrzymuje się tytuł robotnika wykwalifikowanego. W ramach podnoszenia kwalifikacji można również zdobyć tytuły czeladnika i mistrza. W tym celu należy zdać odpowiednie egzaminy organizowane przez okręgową Izbę Rzemieślniczą.

To nie jest praca dla każdego

Wbrew pozorom praca stolarza nie jest zwodem dla każdego. Osoby, które chcą osiągnąć sukces oraz dobre dochody w tym rzemiośle, powinny wyróżniać się nie tylko wiedzą, ale także konkretnymi predyspozycjami, między innymi precyzją i cierpliwością. Pomimo różnych trudności i sporych wymagań może być to praca, która daje dużą satysfakcję. Stolarze, charakteryzujący się dużymi umiejętnościami i i zajmujący się np. renowacją antyków lub wykonywaniem różnych artystycznych przedmiotów i mebli, mogą również liczyć na spore zainteresowanie swoimi usługami. W takimi przypadku praca stolarza związana jest również ze stosunkowo wysokimi dochodami.