Jak wygląda praca w księgowości

Finger Pressing Button on Calculator

Księgowość to skomplikowana dziedzina, która związana jest z bardzo wieloma regulacjami prawnymi. Z tego powodu praca księgowego lub księgowej to zwód wymagający dużej wiedzy, precyzji, staranności, a także odpowiedzialności. Chociaż tego typu zajęcie może wydawać się bardzo dobrym pomysłem na karierę, trzeba zdawać sobie sprawę ze wszystkich wymagań, które są związane z tą branżą.

Dobre zarobki

Największą zaletą pracy w księgowości jest na pewno perspektywa stosunkowo dobrych zarobków. Warto jednak pamiętać, że osiąganie wysokich dochodów wymaga najpierw zainwestowania w zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a następnie wyrobienia pewnej renomy i pozycji na rynku. Do obowiązków księgowego należy przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych, jednak zadania osoby zatrudnionej na tym stanowisku mogą być dużo bardziej zróżnicowane. W zakres obowiązków wchodzi także zbieranie oraz odpowiednie porządkowanie wszystkich faktur, które są związane z działalnością pracodawcy, sporządzanie bilansów oraz rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz dokumentowanie wszystkich wydatków. Jak widać na barkach osób pracujących w księgowości spoczywają zadania związane z finansami przedsiębiorstwa. Łączy się to z bardzo dużą odpowiedzialnością, ponieważ błędy w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla całej firmy. Osoby pracujące w księgowości mogą również czuwać nad systematycznym wypłacaniem wynagrodzenia pracowników oraz nad właściwym przebiegiem i legalnością transakcji przeprowadzanych w firmie.

Którą szkołę wybrać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zdobyć pracę w księgowości. W naszym kraju nie ma studiów, które mogłyby w jednoznaczny sposób przygotować do pracy na tym stanowisku. Najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie kierunku bezpośrednio związanego z rachunkowością, ekonomią, ale także zarządzaniem i marketingiem. Kolejnym krokiem koniecznym do zatrudnienia w księgowości jest odbycie odpowiedniego stażu księgowego oraz zdanie egzaminu państwowego. Taki egzamin pozwala na otrzymanie specjalnego certyfikatu, który wydawany jest przez Ministerstwo Finansów. Nie da się więc ukryć, że przygotowanie do zawodu wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na naukę i zdobycie wszystkich potrzebnych umiejętności.

Zarządzanie przedsiębiorstwami

Księgowy może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwie, gdzie odpowiada za zarządzanie finansami, a także różnymi sprawami administracyjnymi i pośrednictwem z zewnętrznymi instytucjami, między innymi bankami. Innym miejscem pracy może być biuro księgowe, które opiekuje się wieloma rożnymi klientami i przyjmuje pojedyncze zlecenia, np. na wypełnienie deklaracji podatkowych lub obliczenia składek, czy przygotowanie analizy finansowej. Można także samodzielnie otworzyć własne biuro rachunkowe.

Praca w księgowości wydaje się wielu osobom dosyć nudnym zajęciem. Na pewno jest także związana z koniecznością posiadania konkretnych predyspozycji, np. dużej staranności i poważnego podejście do wykonywanych obowiązków. Z pewnością taki zawód może być także źródłem satysfakcji oraz dobrych dochodów.