Jak założyć firmę, jak sprostać nowym wyzwaniom? Rozmawiamy z doradcą Piotrem Zychem
Coraz więcej świadomych siebie i swojej sytuacji zawodowej pracowników rozważa decyzję odnośnie własnej działalności gospodarczej. Jest to wynik w głównej mierze zmieniających się czynników na rynku pracy, a także potrzeby poczucia stabilności zawodowej i możliwości realnego wpływu na swoją pracę. Choć same procedury związane z formalnościami urzędowymi dotyczącymi własnej działalności gospodarczej zostały uproszczone, to część przyszłych przedsiębiorców nadal ma poczucie niejasności niektórych kwestii związanych z własną firmą. O ważne kwestie związane z założeniem własnej firmy rozmawiamy z doradcą w tym zakresie, Piotrem Zychem.
Jak długo zajmuje się Pan doradztwem zawodowym?
Piotr Zych: W tej branży działam już od pięciu lat. Mam więc nieco doświadczenia oraz dość sporo obserwacji wynikających z mojej dotychczasowej pracy.
Jakie są to spostrzeżenia?
Piotr Zych: Wzrasta świadomość przyszłych przedsiębiorców w dziedzinie prowadzenia biznesu i to nie tylko w kwestii formalnej, ale również w dziedzinie zarządzania, marketingu czy szukania nowych rozwiązań. Jednak rynek nieustannie się zmienia, więc osoby zastanawiające się nad założeniem własnej firmy czują się nieco oszołomione nadmiarem informacji. Stąd też nasza praca przy profesjonalnym doradztwie. Choć w głównej mierze nasza działalność skupia się na pomocy działającym już przedsiębiorstwom.
Jaki jest zakres Pana działalności?
Piotr Zych: Chodzi głównie o kwestie związane z efektywnym zarządzaniem i wszelkimi zmianami w organizacji przedsiębiorstwa. Jest to doskonały wariant dla przedsiębiorców, którzy mają świadomość nadchodzących wyzwań w swojej firmie, dotyczących chociażby pojawienia się nowych zleceń, zwiększenia ilości pracy. To wymaga odpowiedniej organizacji, czasem przeorganizowania na nowo pewnych struktur przedsiębiorstwa. Myślimy również o zmianach spowodowanych wzrostem pracy, sytuacją ekonomiczną, kiedy to konieczne są zwolnienia, co także wymaga zmian związanych z kadrą oraz dotychczasowe, często historyczne kwestie związane ze strukturą w firmie, które blokują rozwój.
Jak wygląda praca nad zmianami w przedsiębiorstwie?
Piotr Zych: Nie ma jednego uniwersalnego wzoru na organizację przedsiębiorstwa, bowiem wiele zależy od samej firmy, jej rozmiary, formy działalności, wewnętrznej struktury czy innych czynników, które w jakiś sposób wpływają na działalność przedsiębiorstwa. Jeśli firma staje przed zwiększonym rodzajem obowiązków, to naturalną koleją rzeczy jest takie dopasowanie działalności firmy, które umożliwi jej pełen rozwój. Bez tego firma stanie w miejscu, a co za tym idzie, nie będzie tyle zarabiać.
Jakie rady dałby Pan początkującym przedsiębiorcom?
Piotr Zych: Przede wszystkim być czujnym. Wolny rynek daje wiele możliwości rozwoju zawodowego, ale z drugiej strony generuje konkurencję, przez co nie zawsze łatwo zdobyć nam odpowiednią pozycję na rynku. Decydując się na własną działalność gospodarczą zazwyczaj nie rzucamy się na głęboką wodę, ale analizujemy i bierzemy pod uwagę różne możliwości.
Opracowano we współpracy z serwisem www.trioadvisory.pl