Jak zarabiać i czerpać z tego przyjemność? Rozmawiamy z malarką Joanną Nowińską
Połączenie pracy i pasji to najlepszy sposób na długie i satysfakcjonujące życie zawodowe. Jeśli zarabiamy na tym, co lubimy robić, wtedy nawet przez wiele lat zarabianie pieniędzy nie będzie dla nas uciążliwe. O tym, jak zarabiać i mieć z tego przyjemność opowiada malarka Joanna Nowińska.
– Jak zarabiają współcześni artyści – malarze, plastycy? Czy faktycznie można żyć jedynie ze sztuki i malowania obrazów?
– Na tak zwanej sztuce wysokiej zarabiają w dzisiejszych czasach raczej nieliczni. Aby dzieła sztuki miały wartość rynkową, muszą być stworzone przez artystów, którzy mają już znane i uznane nazwisko w branży. Osoba nowa, nawet jeśli ma wielki talent i zapowiada się doskonale, ma jednak trudności z przebiciem się w dosyć wymagającym środowisku. Ale tak jest w przypadku wielu innych branż – nie zawsze talent i umiejętności przesądzają o sukcesie konkretnej osoby. Jednakże artyści plastycy mogą zarabiać na wiele innych sposobów, czyli między innymi tworzyć sztukę użytkową.
– Gdzie artyści malarze mogą znaleźć satysfakcjonujące zajęcie, które da im stabilizację zarobkową?
– Przede wszystkim trzeba pamiętać, że praca artysty zdecydowanie nie jest pełnoetatowa. Większość moich znajomych z branży to wolni strzelcy, którzy realizują wiele zleceń od różnych klientów. A możliwości jest całkiem sporo – można zająć się malowaniem ozdobnej ceramiki, projektowaniem czy ozdabianiem ubrań, wykonywaniem ręcznej biżuterii, tworzeniem plakatów na ściany czy nawet malowaniem graffiti. Zapotrzebowanie na dobrej jakości, ręcznie wykonane prace plastyczne jest naprawdę duże i w tym przypadku naszej pracy nie zastąpią żadne maszyny czy programy komputerowe. Malarze i plastycy mają również wiele możliwości, jeśli chodzi o pracę w sieci – mogą robić karierę jako graficy komputerowi, tworzyć layouty stron internetowych, pracować w wydawnictwach. Na https://gurupa.pl/artysci.html można znaleźć ciekawe możliwości zarabiania dla artystów. Wybór jest spory, warto więc jak najwcześniej nawiązywać dobre relacje w środowisku zawodowym, gdyż to przekłada się na więcej zleceń, lepsze oferty i możliwość wyższej wyceny swojej pracy.
– Ile można zarobić na pracy artystycznej?
Wszystko zależy od tego, co konkretne robimy, dla kogo, ile pracujemy i jak się cenimy. Uważam, że to doskonała praca dla osób po uczelniach artystycznych, które szukają swojego miejsca w życiu zawodowym. Dzięki pracy jako grafik czy plastyk można zdobyć spore doświadczenie, a przy tym także rozwijać się na polu sztuki wysokiej. Na samym początku nawet najbardziej utalentowani i dobrze rokujący artyści raczej nie zarabiają kokosów. Jeśli tworzą jakieś dzieła przeznaczone do galerii czy na wystawy, raczej robią to do tak zwanej szuflady. Dopiero po pewnym czasie dzieła zyskują na wartości czy też można je sprzedać z zyskiem. Jednak trzeba uczciwie przyznać, że w tej branży wiele zależy od szczęścia.