Jak zarządzać stresem, by zbyt wysokie ciśnienie krwi nie było problemem?

W dzisiejszym szybkim świecie pełnym rosnących wymagań zarządzanie stresem jest umiejętnością życiową i ratunkiem. Ważne jest również, aby pamiętać, że chociaż związek między stresem a wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnieniem) jest nadal badany, wiadomo, że stres i jego wpływ na zdrowie kumuluje się razem z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak zła dieta i nadmierne spożycie alkoholu.

kopalnia geraJak stres wpływa na Twoje zdrowie?

Oprócz dyskomfortu emocjonalnego, który odczuwamy w sytuacji stresowej, nasze ciała reagują poprzez uwalnianie hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu) do krwi. Hormony te przygotowują organizm do reakcji „walcz lub uciekaj”, przyspieszając bicie serca i zwężając naczynia krwionośne.

Skurcz naczyń krwionośnych i wzrost częstości akcji serca podnoszą ciśnienie krwi, ale tylko tymczasowo – gdy reakcja stresu ustąpi, ciśnienie krwi powraca do poziomu sprzed stresu. Nazywa się to stresem sytuacyjnym, a jego skutki są na ogół krótkotrwałe i znikają po zakończeniu stresującego wydarzenia.

„Walka lub ucieczka” jest cenną odpowiedzią, gdy mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem, z którym możemy sobie poradzić, konfrontując się lub uciekając. Jednak nasz współczesny świat zawiera wiele stresujących wydarzeń, z którymi nie możemy sobie poradzić. Chroniczny (stały) stres powoduje, że nasze ciała wchodzą w wysokie obroty przez kilka dni lub tygodni. Związki między przewlekłym stresem a ciśnieniem krwi nie są jasne i nadal są badane, niemniej jednak warto mieć w domu ciśnieniomierz geratherm by móc mieć nad nimi choć nieco większą kontrolę.

Stres a niepokój

Stres jest czynnikiem stylu życia i do pewnego stopnia faktem życia. Każdy z nas ma również pewien poziom niepokoju. Z drugiej strony, przewlekłe lęki i zaburzenia lękowe są stanami zdiagnozowanymi medycznie, na które może mieć wpływ stres.

Zwalcz stres dzięki zdrowym nawykom

Naucz się walczyć ze stresem, dokonując wyborów, takich jak rozmowa z rodziną i przyjaciółmi oraz poświęcając czas na aktywność fizyczną. Nawyki te nie tylko poprawiają twoje zdrowie – ale także poprawiają twoje ogólne samopoczucie.

  • Zmniejsz stres, zmieniając swoje oczekiwania
  • Daj sobie wystarczająco dużo czasu na załatwienie spraw.

Zarządzanie czasem działa cuda w celu zmniejszenia stresu. Nie próbuj dawać sobie za dużo na głowę. Naucz się mówić „nie”. Nie obiecuj zbyt wiele.

Zmniejsz napięcie, mając krótszą listę przedmiotów, które należy wykonać. Może to wymagać ponownej oceny priorytetów i dokonywania trudnych wyborów, ale każdy musi nauczyć się żyć w rozsądnych granicach.

Zmniejsz stres, rozpoznając, gdzie masz kontrolę

Nie możesz kontrolować wszystkich wydarzeń zewnętrznych w swoim życiu. Możesz jednak zmienić sposób radzenia sobie z nimi emocjonalnie i psychicznie. Spróbuj nauczyć się akceptować rzeczy, których nie możesz zmienić. Nie musisz rozwiązywać wszystkich problemów życiowych np. możesz porozmawiać ze swoim szefem o trudnościach w pracy, porozmawiać z sąsiadem, jeśli jego pies ci przeszkadza lub poprosić o pomoc, gdy masz zbyt wiele do zrobienia.