Jak znaleźć pracę w Katowicach? Gdzie szukać ogłoszeń od śląskich pracodawców?

oferty-pracy-w-internecie

Nie masz pracy? A może chcesz zmienić miejsce zatrudnienia? Podpowiadamy, gdzie szukać ogłoszeń od śląskich pracodawców i zdradzamy, jak efektownie szukać pracy.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę w Katowicach?

Szukając pracy w stolicy Górnego Śląska, warto skorzystać przede wszystkim z serwisów z ogłoszeniami lokalnymi, jak sprzedajemy.pl/katowice/praca. Dzięki nim dowiemy się, gdzie w Katowicach i miastach ościennych poszukują pracowników.

Na tego typu portalach anonse grupowane są w branże, więc bez trudu można wybrać odpowiadającą naszemu wykształceniu, doświadczeniu zawodowemu, czy po prostu – najbardziej nas interesującą. W większości z nich pracodawcy zawierają w treści ogłoszenia informacje o wymaganiach, więc od razu możemy sprawdzić, czy jest to stanowisko dla nas.

Oprócz portali ogłoszeniowych, warto szukać pracy również za pomocą klasycznych wyszukiwarek ofert. Wśród najpopularniejszych wymienić należy: pracuj.pl, praca.pl, infopraca.pl.

Na pierwszej stronie z wymienionych, oprócz wyszukiwarki ofert pracy, która pokazuje ogłoszenia, można utworzyć swoje własne konto. Znaleźć można też wiele przydatnych poradników i narzędzi, takich jak kreator CV czy kalkulator zarobków. Warto przejrzeć też pracodawców zarejestrowanych w bazie, poczytać na ich temat.

Na praca.pl oprócz ogłoszeń o pracę znaleźć można katalog firm. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej na ich temat. To pozwala zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej, poznając szczegółowe informacje o firmie i opinie pracowników o pracodawcach.

Z kolei infopraca.pl to typowa wyszukiwarka, w której można przejrzeć oferty pracy wielu firm z miasta i województwa. Pogrupowane są w branże. Przesiewać je można przy użyciu zaawansowanych filtrów.

Jak znaleźć pracę?

Właściwie najprościej odpowiedzieć: szukając. Najważniejsze jednak, by robić to umiejętnie. Przede wszystkim powinniśmy robić to codziennie o tej samej porze. Zaglądać na te same strony. Ważne jest to, by od razu odpowiadać na oferty. Nie wszystkie, jak leci. Należy je sprawdzić pod kątem wymagań. Dobrze jest też poszukać, czy w sieci są opinie o pracodawcy, a także – jakie jeszcze ogłoszenia dodał. Odpowiadamy dopiero na te oferty, które spełniają nasze oczekiwania. Nie zawsze wysyłając CV, jeśli o dokument nie poprosili. Chrońmy swoje dane. To samo tyczy się podejrzanych ofert. Jeśli nie ma nazwy firmy, nazwiska rekrutującego, to czy warto odpowiadać na takie ogłoszenie? Telefonicznie może i tak. Jednak niekoniecznie wysyłać CV z danymi teleadresowymi.

Aktywne szukanie pracy

Szukając pracy w Katowicach, ale i w innych miastach, ważne jest też to, by nie pozostawać biernym. Oprócz wyszukiwania ogłoszeń o pracę i odpowiadania na nie, dobrze jest też działać na własną rękę. Dzisiaj jest niemalże standardem, by osoba, która poszukuje zatrudnienia, albo chce zmienić miejsce pracy, miała konto na portalach zrzeszających społeczności, takich jak GoldenLine i LinkedIn. Dzięki temu w pewnym sensie dodają swoje ogłoszenie. Tutaj to przyszli pracodawcy i head hunterzy poszukują pracowników. Warto umożliwić im zobaczenie i naszej kandydatury.