Jaki wybrać serwer?

Serwery są głównymi elementami infrastruktury informatycznej wykorzystywanej w większych i mniejszych firmach. Ich zadaniem jest między innymi przechowywanie danych, obsługa magazynów, przechowywanie zamówień online czy obsługa poczty. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rozwiązania, warto sprawdzić, co obecnie mają w ofercie najlepsi producenci tego rodzaju urządzeń.

Na rynku urządzeń i systemów informatycznych wybór serwerów dla firm jest ogromny. Są one mocno wyspecjalizowane, bardzo wydajne, często można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Oprócz wydajności, mogą również różnić się funkcjonalnością oraz budową. Ta ostatnia kwestia jest ważna szczególnie wtedy, gdy mamy ograniczoną powierzchnię w pomieszczeniu, które ma służyć za serwerownię. Wybór serwera zawsze powinien więc być podyktowany zdobyciem solidnej wiedzy, a także zapoznaniem się z opiniami ekspertów.

Serwer dopasowany do potrzeb

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego serwera, warto na początku ustalić nasze potrzeby, czyli do czego planujemy go wykorzystywać. Na tej podstawie można dosyć łatwo dobrać konkretne parametry sprzętu, a także wstępnie oszacować koszty całej inwestycji. Do kosztów samego serwera koniecznie trzeba doliczyć także cenę oprogramowania. Są też wydatki eksploatacyjne, które wiążą się z utrzymaniem sprzętu. Jeśli dobrze je oszacujemy na wstępie, nie będziemy w przyszłości dziwić się wysokimi kosztami. W poszukiwaniu dobrego serwera nie należy kierować się oszczędnościami – ma to być urządzenie sprawne, wydajne, wyposażony w podzespoły najlepszej klasy. Serwery DELL to sprawdzona propozycja dla inwestorów, którym zależy przede wszystkim na jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie on niezawodny w każdej sytuacji. W celu obniżenia kosztów można natomiast wybrać urządzenia, które nie są nowe, a poleasingowe. Wtedy można połączyć nieco niższą cenę z nadal wysokimi parametrami serwerów.

Wybór odpowiedniej obudowy

Przy wyborze odpowiedniego serwera warto zwracać uwagę nie tylko na wydajność sprzętu, ale również na jej obudowę. Do wyboru mamy obudowy typu tower, rack oraz blade. Urządzenia w formie tower polecane są przede wszystkim dla niewielkich firm, które planują korzystać z prostych serwerów. Sprzęt typu tower wygląda podobnie do klasycznego komputera – jest prosty w obsłudze, energooszczędny, a także zajmuje niewiele miejsca. Urządzenia w formie rack są już nieco bardziej skomplikowane – przeznaczone są do montowania w specjalnych szafach – wtedy to wielkość szafy można dostosować do indywidualnych potrzeb. Serwery typu rac dają wiele możliwości, jeśli chodzi o rozbudowę serwerowni w przyszłości. Obudowy blade są natomiast konstrukcjami kasetowymi, które wykorzystywane są głównie w dużych zakładach przemysłowych. Wybór konkretnej obudowy nie powinien więc być przypadkowy, ale również dostosowany do tego, czego dana firma potrzebuje.