Jakie formularze wypełniać przy składaniu biznesplanu? Wszystko o czym powinieneś wiedzieć

pexels-photo-95916

Biznesplan jest dokumentem, który powinien sporządzić każdy początkujący przedsiębiorca, który dopiero startuje z działalnością. Dzięki temu może dokładnie na papierze zaplanować sobie i rozpisać poszczególne działania, co z pewnością ułatwi późniejsze wdrożenie ich w życie. Biznesplan powinien być pierwsza rzeczą, jaką zrobimy podczas starania się o założenie własnej działalności.

Nawet najlepszy pomysł na biznes czy spore środki finansowe mogą nie wystarczyć, jeśli biznes nie będzie przemyślany i zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. Biznesplan jest dokumentem, w którym znajdują się takie informacje, jak dokładna i szczegółowa wiedza o produkcie lub usłudze, które zamierzamy sprzedawać, a także strategia marketingowa, źródła i formy finansowania, potencjalny rachunek zysków i strat, informacje o konkurencji czy ryzyku prowadzenia takiego biznesu. Dzięki biznesplanowi można sobie zaplanować także działania marketingowe w krótszej lub dłuższej perspektywie. Na marketinglink.pl można znaleźć sporo wiedzy i inspiracji na temat tego, jak powinien wyglądać dobry marketing w praktyce.

Im lepszy plan, tym większe szanse na kredyt

Biznesplan najczęściej jest potrzebny i konieczny wtedy, gdy ubiegamy się o kredyt bankowy na rozpoczęcie działalności. Wtedy dokument ten musi być kompletny, doskonale przygotowany z dbałością o wszelkie szczegóły. Biznesplan jest dla banku informacją na temat przyszłego biznesu – na jej podstawie analitycy bankowi oceniają potencjał przyszłej firmy i są w stanie podjąć decyzję na temat przyznania bądź nie kredytu na rozpoczęcie działalności. Jeśli biznesplan składamy do banku, musi zawierać on wszystkie niezbędne formularze i załączniki wymagane przez bank. W poszczególnych bankach przepisy w tej kwestii mogą się nieco różnić, dlatego o szczegóły warto zapytać w konkretnej placówce, w której zamierzamy ubiegać się o firmowy kredyt.

Warto napisać, nawet gdy nie trzeba

Jeśli mamy własne finansowanie i nie potrzebujemy ani banku, ani żadnego inwestora, teoretycznie można by sobie biznesplan opuścić. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Dzięki biznesplanowi można sobie poukładać w głowie i na papierze poszczególne kwestie związane z przyszłą firmą. Dzięki planowi można też zaplanować długofalową strategię rozwoju i konkretnie podać wszelkie działania do przeprowadzenia w przyszłości. Taki dokument przyda się też podczas późniejszego prowadzenia firmy. Dzięki niemu będzie można bowiem ocenić, czy strategia marketingowa i finansowa realizowane są zgodnie z planem i pierwotnymi założeniami, czy na przyszłość trzeba będzie je nico zmodyfikować. Jeśli po raz pierwszy zakładamy firmę i nigdy do tej pory nie tworzyliśmy profesjonalnego biznesplanu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów. Sporo jest firm i osób, które zajmują się profesjonalnym tworzeniem biznesplanów i innych dokumentów niezbędnych podczas planowania i otwierania działalności. Warto z takich usług skorzystać, gdyż wtedy można mieć pewność, że wszystko będzie zrealizowane na odpowiednio wysokim poziomie.