Jakie kryteria są stosowane przy wycenie futra naturalnego?

girl-4504588_960_720Przy szacowaniu wartości futra należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie ma jednego standardu, według którego ocenia się skóry, każdy rodzaj futra ma swoje własne kryterium.

Jednak ogólne punkty, według których ocenia się surowe futra, to:

  • kolor

  • rozmiar

  • pochodzenie

  • jakość

  • ilość włosów

  • stan skóry

  • data lub sezon odłowu

  • metody obchodzenia się

Na przykład skunksy są sortowane według ilości bieli na skórze, im mniej biała, tym bardziej wartościowe futro czy kołnierze futrzane z futra naturalnego z tego zwierzęcia.

Cechy, które sprawiają, że futro jest pożądane, zależy przede wszystkim od charakteru samego futra. Ładny kolor, połysk, grubość, miękkość, długość, jednolitość i regularne opadanie włosów to główne punkty, które należy wziąć pod uwagę. Chociaż skórzana część futra ma drugorzędne znaczenie w ocenie futra, musi posiadać siłę, lekkość, a przy odpowiednim ubraniu powinna być elastyczna i mieć pewną jędrność. Futra, które zawsze są stosunkowo rzadkie, takie jak lis srebrny, szable rosyjskie, szynszyla itp., są zawsze bardzo cenione. W związku z tym okoliczności, które mają tendencję do zmniejszania liczby dostępnych skór każdego konkretnego zwierzęcia, takie jak zarazy, stopniowa eksterminacja z powodu nadmiernego uwięzienia, zapobieganie uwięzieniu przez przepisy ochronne, również wpływają na wartość futra. Trzecim czynnikiem, który ma wpływ na wartość futer, jest panujący styl lub moda. Na wiele rodzajów futer, które są zarówno piękne, jak i rzadkie, takie jak rosyjska sobolówka lub szynszyla, praktycznie nie ma wpływu kaprys mody. Ale futro o zwykłej wartości może czasami stać się tak popularne, że popyt na nie spowoduje znaczny wzrost jego ceny. Podobnie futro, które cieszyło się znaczną popularnością, może przez pewien czas tracić popyt i w konsekwencji tracić na wartości.

Szczegółowy opis różnych futer stosowanych w handlu nie wchodzi w zakres tej pracy, ponieważ takie zadanie słusznie należy do książki z tematyką zoologi. Pożądane jest jednak, aby czytelnik, który jest zainteresowany obróbką i farbowaniem futer, miał przynajmniej krótką znajomość głównych futer stosowanych w handlu, wraz z ich indywidualnymi cechami, które są istotne.

Poniżej podajemy kilka przykładów w tym temacie.

Bóbr – jest to największy z gryzoni i jego futro jest bardzo szeroko stosowane, dawniej w dużej mierze w branży czapek. Podszycie jest blisko, ma niebieskawo-brązowy odcień i głębokość prawie centymetrowa. Włosy są gruboziarniste, mają jasny czarny lub czerwonawo-brązowy kolor i zwykle są wyskubane, ponieważ pod włos stanowią atrakcyjną część futra. Najciemniejsze skórki są najcenniejsze.

Szynszyla. – to jedna z najrzadszych i najpiękniejszych skór. Pochodzi z Boliwii i Peru, gdzie z powodu niekontrolowanego uwięzienia zwierzęcia staje się go rzadkością, co zmusiło rządy do uchwalenia przepisów zabraniających stosowania szynszyli przez pewien okres. Futro jest delikatne niebiesko-szare, z czarnymi cieniowaniami Niestety skóra ta zbyt łatwo się psuje, wobec tego co można by oczekiwać z jej jakości.