Jakie ogrzewanie najlepsze dla biurowca? Sprawdzamy dostępne opcje

_69916472_radiatorsciencephotolibrary

Ogrzewanie dużych biurowców to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić to ekologicznie i w miarę tanio. Jakie opcje więc będą tu najlepsze?

Ogrzewanie gazem – tanie, ale czy bezpieczne?

Pierwszą myślą wielu inwestorów, jest instalacja gazowa. I ma ona niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim to jedna z najtańszych opcji. Ale są i inne mocne punkty takiego wyboru. Dzięki współczesnym kotłom, obsługa takiej instalacji jest właściwie w pełni zautomatyzowana. Taki sposób ogrzewania jest też stosunkowo czysty i wydajny. Często pojawia się jednak opinia, że takie ogrzewanie nie należy do najbezpieczniejszych. Nie jest to jednak do końca prawda, ale – podobnie jak w przypadku takiej instalacji w domach prywatnych – musimy zachować dużą czujność i ostrożność. Czyli przede wszystkim pamiętać o kontrolach i przeglądach. Powinny one zresztą nie ograniczać się do samych urządzeń, ale taż pomieszczeń, w których się znajdują. Musimy też pamiętać o stałej konserwacji urządzeń, również po wygaśnięciu gwarancji. Dobrym pomysłem, który może poprawić bezpieczeństwo budynku, jest umieszczenie czujników gazu, najlepiej w różnych punkach naszego biurowca.

Pompy ciepła – ekologiczne rozwiązanie

W przypadku większych i nowocześniejszych biurowców, często inwestorzy decydują się na nieco mniej konwencjonalne rozwiązania. Takim rozwiązaniem mogą być pompy ciepła, które pozwalają wykorzystać energię odnawialną. Na czym to dokładnie polega? Takie pompy potrzebują tylko minimalnej ilości energii elektrycznej do ogrzania czy ochłodzenia biurowca. Z założenia bowiem, takie pompy wykorzystują energię ze środowiska naturalnego. Czyli wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie, wodach gruntowych czy też w powietrzu. Za pomocą energii elektrycznej takie naturalne ciepło jest przekształcane w ciepło grzewcze. Ciepło może być w takim przypadku rozprowadzane przez wodę lub też powietrze. Ale możemy też ogrzewać biurowiec za pomocą instalacji podłogowych czy sufitowych, a nawet przez tradycyjne grzejniki. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo duży koszt zakupu instalacji takich pomp.

Ogrzewanie elektryczne – czysto i łatwo

Możemy oczywiście postawić na ogrzewanie elektryczne. Olbrzymią jego zaletą jest stosunkowo łatwa obsługa, oraz to, że możemy z niego korzystać przez cały rok. Jest to też bardzo ekologiczne rozwiązanie, w końcu energia uzyskana w ten sposób nie produkuje odpadów czy też spali. Jest to też bardzo bezpieczna opcja, która nie wymaga tyle uwagi, co ogrzewanie gazowe. Jednak i w tym przypadku urządzenia trzeba regularnie konserwować, a to zwykle zbyt tanie nie jest. Duża wadą jest są też bardzo wysokie koszty energii elektrycznej, zwłaszcza jeśli nasz biurowiec jest dość duży. Z tego też powodu, coraz więcej nowoczesnych biurowców wyposaża się raczej w pompy ciepła, natomiast z ogrzewania elektrycznego się rezygnuje.

Są i takie biurowce, które są ogrzewane jeszcze w inny sposób. Dość rzadko, ale czasem korzysta się z oleju czy węgla, jednak trudno sobie wyobrazić nowoczesny obiekt, ogrzewany w ten sposób.

Inne rozwiązania grzewcze dla Twojej firmy znajdziesz również na stronie www.kotly-bialek.pl