Jakie są najczęstsze objawy przemęczenia w pracy? Jak im zaradzić?

landscape-1448021598-tiredstressedwoman

Nadmierna liczba godzin poświęconych na wykonywanie swych obowiązków zawodowych sprawia, że tracimy coraz więcej energii. Przemęczenie w pracy może być jednak wywołane wieloma różnymi powodami. W poniższym artykule zostaną zaprezentowane te, które w dużym stopniu na co dzień dotyczą sporej części dorosłych osób.

Problemy ze snem

Bezsenność i złe warunki sypialniane mogą doprowadzić do przemęczenia w pracy i utrudnionego działania w ciągu całego dnia. Należy jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do eliminacji tego kłopotu, który na dłuższą metę może skutecznie zaburzyć całe funkcjonowanie naszego organizmu.

Mind ImpressionNajczęstszym powodem bezsenności jest niepokój, wywołany m.in. stresującą atmosferą w pracy czy trudnościami w życiu rodzinnym. Zaprzątamy głowę negatywnymi myślami, przez co zupełnie nie możemy zasnąć, kilkukrotnie budzimy się i wstajemy w ciągu nocy lub nerwowo przekręcamy się z boku na bok. Jeżeli są to jednorazowe sytuacje, możemy wspomagać się herbatkami ziołowymi czy tabletkami uspokajającymi, lecz po dłuższym czasie wymagana będzie wizyta u lekarza. Zalecane jest też wyciszenie i zrelaksowanie się przed snem, np. w formie zażycia aromatycznej kąpieli w wannie, sięgnięcia po ciekawą lekturę czy włączenia spokojnej muzyki.

Za problemy ze snem, a w konsekwencji późniejsze zmęczenie, może też odpowiadać kiepski materac. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się wygodą oraz stopniem miękkości. Warto przeznaczyć większą sumę pieniędzy na materac z mocnym stelażem i specjalnymi strefami twardości (bardzo pomocne są w takich przypadkach również materace rehabilitacyjne). Przed zakupem dobrze jest przetestować kilka modeli, aby wybrać ten, który zapewnia najlepsze podparcie kręgosłupa. Powinniśmy też pamiętać o właściwym ułożeniu ciała, zapewniającym zdrowszy i bardziej bezpieczny sen. Polecana jest zwłaszcza pozycja na plecach, z całkowicie wyprostowanymi nogami i rękami położonymi wzdłuż ciała.

Niewłaściwie ułożona dieta

Uczucie senności i ciągłego zmęczenia może mieć swoje podłoże w źle zbilansowanym sposobie odżywiania. Należy wprowadzić zmiany w swojej codziennej diecie, aby zyskać dodatkową moc energii, która niewątpliwie przyda nam się w pracy.

Warto wybierać produkty zawierające całą moc witamin. Zdrowe owoce, tj. kiwi czy truskawki, spożywane na lunch, woda z dodatkiem cytryny do każdego posiłku czy kapusta lub brokuły wprowadzane do menu obiadowego to te elementy jadłospisu, które zapewnią mnóstwo witaminy C, będącej lekiem na zmęczenie i poprawę odporności. Z kolei witamina B12, obecna m.in. w mięsie, rybach, drobiu i produktach mlecznych, znacząco poprawi pracę systemu nerwowego.

Odpowiednie jest regularne spożywanie w ciągu dnia pięciu posiłków wyposażonych w składniki odżywcze i przyswajanie właściwych porcji. Pomoże nam to w lepszym funkcjonowaniu oraz stopniowej utracie tkanki tłuszczowej. Musimy pamiętać o zaspokajaniu uczucia głodu. Osoby, które jedzą zbyt mało, znacznie bardziej odczuwają codzienne zmęczenie. Z kolei przejadanie się, zwłaszcza w porze kolacji, może wywołać silny ból brzucha, a w konsekwencji problemy z zaśnięciem i wstawaniem następnego poranka. Koniecznie trzeba wyeliminować ze swojego codziennego menu produkty wysokocukrowe, mączne, wszelkiego rodzaju fast-foody oraz różnego rodzaju używki, tj. alkohol czy papierosy. Należy również ograniczyć ilość spożywanej kawy.

Brak aktywności fizycznej

Choć mogłoby wydawać się, że intensywny ruch sprawi, że będziemy czuć się jeszcze bardziej osłabieni, może on okazać się najlepszą formą walki ze zmęczeniem.

Każdy rodzaj uprawianego sportu pobudzi nas do lepszego funkcjonowania. Wybierajmy lżejsze formy aktywności, lecz zachowajmy ich regularność. Codzienne bieganie czy jazda na rowerze znacząco poprawią wydolność naszego organizmu, system krążenia oraz ogólną kondycję.

Nawet krótki spacer na kilka godzin przed snem będzie dobrym zastrzykiem energetycznym i idealnym sposobem na dotlenienie się. Wówczas łatwiej i szybciej uda nam się zasnąć, przez co zyskamy siły na kolejny dzień pracy.