Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem – co wpisać w rubrykę “umiejętności” podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze powinno znaleźć się w Twoim CV?
Jakie umiejętności mogą przykuć uwagę pracodawcy?
W zależności od stanowiska na jakie aplikujesz zastanów się co potrafisz i w jaki sposób Twoje umiejętności mogą pomóc Ci w przyszłej pracy . Weź pod uwagę również treść ogłoszenia i umieść w CV pożądane przez pracodawcę zdolności, ale zrób to zgodnie z prawdą. Jeśli chciałabyś/-łbyś pracować z klientami – przyda Ci się komunikatywność oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. W przypadku pracy w banku – umiejętność pracy pod presją czasu czy asertywność mogą okazać się kluczowymi cechami. A gdy potrafisz szybko się uczyć i robisz to chętnie lub potrafisz bezzwrokowo pisać na klawiaturze – możesz sprawdzić się na stanowisku biurowym.
Możesz przeanalizować również kilka ogłoszeń z danej branży, np. w serwisie Pracuj.pl, i zobaczyć jakie cechy są przez pracodawców najbardziej cenione.
Czego nie wpisywać do CV?
Nie umieszczaj w CV długiej listy wymieniającej wszystkie Twoje cechy, od zdolności do spania całymi dniami po wytrzymałość w długim graniu w gry komputerowe (chyba, że aplikujesz na stanowisko Specjalisty do spraw Jakości Materacy lub ubiegasz się o pracę jako Tester Gier).
Skup się na konkretnych cechach, które będą Ci potrzebne lub pomocne na danym stanowisku. Przeanalizuj treść ogłoszenia i nie wpisuj cech, które mijają się z pracą, o którą chcesz się starać. Umiejętność pracy z dziećmi nie przyda Ci się na stanowisku Kierownika salonu z odzieżą dla dorosłych, podobnie jak obsługa kasy fiskalnej nie będzie potrzebna Opiekunowi Zwierząt w zoo.
Co jeszcze powinno znaleźć się w CV?
Jeśli posiadasz certyfikaty z innych firm, uczestniczyłaś/-eś w kursach lub szkoleniach (również w formie on-line), które mogą okazać się istotne na danym stanowisku – nie pomijaj ich w swoim CV! Możesz umieścić je w rubruce z umiejętnościami, dzięki czemu będziesz miał/-a szansę zabłysnąć w oczach potencjalnego pracodawcy. Uczestnictwo w kursach z reklamy i marketingu przykuje uwagę w branży reklamowej, a szkolenie z księgowości i administracji przyda się w większości prac biurowych.
Już samo uczestnictwo w takich wydarzeniach to dla pracodawcy znak, że chcesz się rozwijać, masz ambicję i poświęcasz swój wolny czas na rozwój. Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz wspomnieć o odbytych kursach i szkoleniach oraz krótko opowiedzieć czego się dzięki nim nauczyłaś/-eś.
Pamiętaj, że Twoje zdolności mogą “nadrobić” brak wymaganego doświadczenia lub zbyt krótki staż pracy. Zadbaj więc odpowiednio o rubrykę z umiejętnościami w swoim CV.