Jakie wymagania musi spełniać kierowca zawodowy?
Kierowca zawodowy to zawód wymagający sporo umiejętności, ale także cierpliwości i odpowiedzialności. Przepisy prawa sprawiają, iż osoby zainteresowane tym zawodem muszą przejść szereg wymagań, które pozwolą im na uzyskanie miana kierowcy zawodowego.
1). Wiek
Ubiegać się o tytuł kierowcy zawodowego może każdy kto ukończył 18 rok życia i posiada prawo jazdy( początkowo minimum kategorii B). Wiek głównie ma znaczenie gdy mówimy o kursach związanych z kartą kwalifikacji i ceną tych kursów (Szerzej opisane jest to w punkcie trzecim)
2). Prawo jazdy na samochody ciężarowe
Transport to głównie wielkogabarytowe lub wysokotonażowe przewozy i jeżeli chcemy zajmować się nimi zawodowo musimy uzyskać potrzebne nam do tego kategorie prawa jazdy.
Chcąc brać udział w przewozach towarów podstawą jest prawo jazdy kategorii C lub C1
Kategoria C-uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3, 5 t, z wyjątkiem autobusu, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
Kategoria C1- uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3, 5 t i nieprzekraczającej 7, 5 t, z wyjątkiem autobusu, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
Lepszą perspektywę nam daje jednak uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, które są wymagane w większości firm transportowych.
Kategoria C+E-uprawnia do kierowania pojazdem określonym w kategorii C, łącznie z przyczepą ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami);
3). Świadectwo kwalifikacji
Świadectwo kwalifikacji jest drugim warunkiem który trzeba spełnić, aby uzyskać zawodowe prawo jazdy. W Polsce obowiązują dwa rodzaje świadectw kwalifikacji dla kierowców: wstępne przyspieszone i wstępne tak zwane pełne. Program obu kursów jest identyczny i kończy się egzaminem, lecz główną różnicą jest koszt i czas ich trwania.
Kurs wstępny przyspieszony trwa 140 godzin i jego koszt to około 3 tysięcy złotych, natomiast kurs pełny to 280 godzin i koszt około 5, 5 tysiąca złotych. Różnica chociaż znaczna pomimo i wiedza przekazana jest ta sama to nie każdy może przystąpić do kursu przyspieszonego. Opcja ta przeznaczona jest dla osób które ukończyły 21 rok życia. Osoby które nie spełniają tego kryterium oczywiście mogą ukończyć kurs przyspieszony, ale niestety do 21 roku życia nie będą one mogły wykonywać zawodu kierowcy zawodowego. Jedyną opcją na uzyskanie pracy w tym zawodzie jest kurs pełny, który pozwala na wcześniejszą możliwość uzyskania kwalifikacji.
4). Badania psychotechniczne
Praca kierowcy zawodowego jest bardzo odpowiedzialna, kierowca musi więc być w jak najlepszej kondycji zdrowotnej, która umożliwi mu na trzeźwe myślenie i sprawność psychomotoryczną, dlatego też nie tylko adepci tego zawodu muszą robić badania psychotechniczne, ale i kierowcy z długoletnim stażem muszą je odnawiać (do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat – co 5 lat i po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia – co 30 miesięcy)
Pierwsze badanie psychologiczne jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji
Badania te sprawdzają brak lub istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w zakresie:
- narządu wzroku,
- narządu słuchu i równowagi,
- układu nerwowego,
- cukrzycy,
- układu ruchu,
- układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego,
- czynności nerek
5). Karta kierowcy
Pamiętać trzeba także o wyrobieniu karty kierowcy. Karta kierowcy umożliwia identyfikację kierowcy oraz przypisane do niego dane przejazdów zarejestrowane przez tachograf cyfrowy. Jest nieodzowna w przypadku posiadaczy samochodów pow. 3, 5T i wyposażonych w tachografy cyfrowe.
Szereg wymagań jakie muszą spełnić zawodowi kierowcy nie jest łatwy do uzyskania, lecz nie brakuje chętnych na prace w branży transportowej, ponieważ rynek ten się ciągle rozwija i jeżeli uzyskamy wszystkie te kwalifikacje z łatwością możemy znaleźć pracę w tym sektorze gospodarki. Warto wiec poświęcić trochę czasu i pieniędzy aby uzyskać miano kierowcy zawodowego.
A co z kierowcami maszyn rolniczych? Zamierzam pracować w gospodarstwie rolnym, który z zapewne odziedziczę po ojcu i chciałbym nasze gospodarstwo uprzemysłowić nieco. Wiecie, traktor, kombajn itd. Do tej pory wypożyczamy kombajn, który obrabia okoliczne pola ale chcę mieć własny kombajn i także świadczyć usługi tego typu. Wszystkie aktualności z rolnictwa mam na http://nowoczesnafarma.pl/aktualnosci-rolnicze.html więc jestem na bieżąco z cenami itp. Ale informacji o uprawnieniach na kombajn nie znalazłem. Ktoś pomoże? :/
Na kombajn chyba musisz mieć jeszcze jakiś kurs. Mój kuzyn chodził do szkoły rolniczej i w szkole mogli zrobić taki kurs. Robili im kurs na kat. T za darmo. Na kombajn musieli płacić, ale mieli taką możliwość.
Co do przepisów odnośnie rolnictwa to masz tak;
ciągnik rolniczy – prawko kat B ( możesz jeździć z maszyną zawieszaną, przyczepką jednoosiową do 950 kg. Jeśli chcesz z przyczepami to albo prawko kat T, albo B+E, albo C+E.
Co do kombajnu czy sieczkarni samojezdnej to musisz mieć kat B + ukończone kursy na te pojazdy.
Pozdrawiam 🙂