Jakie znasz atrybuty biznesmena?

madc-photodune-2025545-handsome-businessman-on-black-l

Jakie jest pierwsze skojarzenie na słowo biznesmen? Człowiek sukcesu, pieniądze, garnitur, interesy, spotkania etc. Może nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego czym zajmuje się taka osoba i co właściwie na co dzień robi, to łatwo jest nam wskazać go w tłumie, czy opisać. Poza cechami charakteru, wiedzą i kwalifikacjami, których nie można ocenić na pierwszy rzut oka, bardzo ważne są dla niego atrybuty, które zagwarantują mu doskonałe pierwsze wrażanie. Wśród nich wymieniamy kolejno: garnitur, wizytownik, zegarek, nowoczesny smartfon i wiele innych, które budzą szacunek, budują prestiż i z pewnością nie mogą pozostać niezauważone.

Nie szata zdobi człowieka… ale czy na pewno?

Doskonale skrojony garnitur to absolutna podstawa – idealnie dopasowany do sylwetki, padujący do koszuli z nienagannie dobranymi spinkami i krawatem. Przy czym prawdziwy biznesmen nie może w swej garderobie posiadać jednego dyżurnego garnituru, niczym przeciętny Kowalski. Nie wypada bowiem, na kolejnym z rzędu ważnym spotkaniu pojawić się w tym samym stroju, bo wbrew pozorom będzie to szybko wychwycone i obniży naszą ocenę w oczach współpracowników czy kontrahentów. Idealnego garnituru nie można nabyć w popularnych sieciówkach, trzeba się udać do specjalistycznego salonu lub krawca, wiąże się to z kosztami, ale tego prawdziwy biznesmen się nie boi. Przeciwnie osoba taka powinna się ze swoimi finansami afiszować, udowadniać na każdym kroku, że interesy idą świetnie, i że funkcjonuje na wysokim poziomi. Jest to bowiem elementarny rodzaj PR-u. Człowiek interesu afiszuje się z wysokimi dochodami i w ten sposób wzbudza zaufanie u potencjalnych wspólników czy kontrahentów.

Bądź w kontakcie

Wizytownik to absolutna konieczność w świecie dzisiejszego biznesu. Przy spotkaniu z nowym kontrahentem, na biznesowych lunchach czy wreszcie na branżowych targach, w każdej sytuacji gdy nawiązujesz nowy kontakt w dobrym stylu jest wymiana wizytówek z kontaktem. O wiele poważniej przedstawia się osoba wyjmująca z wewnętrznej kieszenie marynarki elegancki wizytowani niż nerwowe przeszukiwanie torby czy organizera w poszukiwaniu swoich namiarów. Absolutnym nietaktem natomiast jest dzielenie się pogiętą, wytłuszczoną wizytówką wyjętą z tylnej kieszeni lub portfela. Designe wizytownika zależy od branży i pozycji w firmie. Jeśli ktoś zajmuje się projektowaniem czy grafiką nowatorskie rozwiązania podkreślą zaangażowanie, dla prezesów zdecydowanie lepszym modelem jest klasyczny stonowany ciemny wzór z dyskretnym dodatkiem.

Poza wizytownikiem oczywiście nie może zabraknąć nowoczesnego smartfonu, w którym biznesmen będzie przechowywał swoje wszystkie bardzo cenne kontakty czy terminarz spotkań. Podobnie jak w przypadku pozostałych wymienionych tutaj atrybutów, również smartfon musi być koniecznie z najwyższej półki. Króluje tutaj zasada – im droższy tym lepszy. Dlaczego? Jak już wcześniej wspomnieliśmy – budując prestiżowy wizerunek, biznesmen wzbudza zaufanie. Poza tym, że ma być to wysokiej klasy sprzęt, jego kolor musi być stonowany a designe elegancki.

Zawsze na czas!

Punktualność to domena ludzi sukcesu, bowiem wiedzą, że tylko czas jest bezcenny i nie da się go odzyskać. Zegarek jest nie tylko niezbędnym narzędziem, może być także eleganckim dodatkiem. M. Kędziora na swoim blogu pisząc o wyborze zegarka słusznie sparafrazował popularne powiedzenie „pokaż mi swój zegarek, a powiem Ci kim jesteś”. Warty uwagi jest na przykład zegarek Bulova 97B136, o oryginalnym wyglądzie:

bulova 97B136

Nie chodzi tu nawet o kwestie finansowe, bo i owszem drogi zegarek podkreśla status majątkowy właściciela, ale mówi z kim mamy do czynienia. Po doborze tego dodatku możemy wnioskować, jaką uwagę właściciel przywiązuje do szczegółów. Biznesmen z klasą powinien wiedzieć, że najlepszym wyborem do garnituru jest klasyczny, minimalistyczny model, który z łatwością zmieści się pod mankietem koszuli. Jakże inaczej można postrzegać partnera biznesowego, z którym negocjujesz lukratywny kontrakt, gdy na jego nadgarstku widzisz duży sportowy zegarek Casio w jaskrawym kolorze, a jak kogoś kto ma na ręku klasyczny szwajcarski zegarek będący spójnym dodatkiem.

Zdjęcie zegarka pobrano ze strony http://www.zegarek.net/zegarki/meskie/index.html