Kariera w przemyśle: jakie nisze mają przyszłość, a których unikać?

1-large

Szukając pracy, bierzemy pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale również możliwość awansu i rozwoju zawodowego oraz stabilność na rynku pracy w wybranej przez siebie dziedzinie. Właśnie dlatego pracownicy oraz przedsiębiorcy szukają nisz, które są jeszcze niewypełnione, a co za tym idzie, zapewniają zarobek. Takie nisze znaleźć można również w dziedzinie, jaką jest przemysł, generując nowe miejsca pracy oraz nowe rozwiązania dla przedsiębiorców.

Jakie nisze w przemyśle?

Patrząc na nisze w polskim przemyśle, należy przede wszystkim stwierdzić, w czym polski gałąź przemysłu się specjalizuje. Otóż do krajowych gałęzi przemysłu zalicza się górnictwo, przemysł stoczniowy i włókienniczy. Są to takie części gospodarki, które- wydawałoby się- stanowią już wyczerpane źródło pracy, jednak przedsiębiorcy starają się znaleźć nowe rozwiązania, które mogą w nowy sposób zaspokoić rynek. Jakie są to rozwiązania? Przede wszystkim wykorzystanie maszyn i urządzeń do nowych rozwiązań, produkcja nowych elementów oraz modyfikacja obecnie działającego przemysłu.

Doskonałym tego przykładem jest górnictwo, które wbrew powszechnej opinii nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa i wciąż szuka nowych rozwiązań i nowych dróg działalności. Ponadto szuka się alternatywnych, bardziej ekologicznych źródeł paliw, co doskonale można wykorzystać we własnej działalności. Mówiąc o niszach w przemyśle, rozpatrywać polską gałąź przemysłu można również w inny sposób- w której z dziedzin Polska może jeszcze zabłysnąć i stać się alternatywą dla produktów zagranicznych marek. Takich dziedzin jest znacznie więcej, a jednym przykładów jest chociażby przemysł motoryzacyjny. Chodzi zarówno o wprowadzenie nowych, polskich marek na rynek motoryzacyjny, jak i wykonywanie podzespołów do produkcji samochodów znanych już marek. Nie sposób pominąć również przemysł włókienniczy, który nieco odszedł w zapomnienie. Doskonałym pretekstem do działalności w tym sektorze jest powrót do naturalnych tkanin oraz świadomy wybór dobrej jakości ubrań.

Dlaczego warto inwestować?

Wydawać by się mogło, że nie ma właściwie dziedziny przemysłu, która nie została już wypracowana. Polski rynek jest tak różnorodny, a nasz rynek może pochwalić się wysokiej jakości specjalistami w wielu wartościowych dziedzinach. Personel jest wystarczającym kapitałem do rozpoczęcia pracy w nietypowej niszy, która da nam stabilność na rynku. Jak widać, takich branż na polskim rynku jest trochę, a zmieniający się rynek i nowe technologie dają nam pole do popisu.

Szukając miejsca dla siebie w dziedzinie produkcji można szukać całkiem nowych dziedzin, ale również poszukać w tych już istniejących. Jest to o tyle łatwiejsze, że da nam już podstawę, jaką jest dotychczasowa wiedza o danej dziedzinie, co da nam już podstawę do rozpoczęcia działalności. Z dziedzin przemysłu, które posiadają swoje niewykorzystane jeszcze nisze z pewnością każdy przedsiębiorca znajdzie taką niszę dla siebie, która będzie satysfakcjonująca i pozwoli mu się zawodowo rozwijać.

Wskazówki opracowano wspólnie z producentem systemów transportowych dla przemysłu firmą – primacon.pl. Pełna oferta na stronie http://primacon.pl/pl/46/tasmy-siatkowe

Foto: http://www.oto-samochody.pl/