Karta debetowa a kredytowa
W dzisiejszym świecie mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez karty kredytowej. Praktycznie większość osób posiada własne konto bankowe, na które wpływa wypłata i inne środki pieniężne. W tym wypadku korzystamy ze specjalnej karty – służy nam podczas zakupów, czy też wypłacania gotówki z bankomatu. Nie każdy jednak wie, czym różni się karta kredytowa od debetowej. Czym cechują się takie karty? Jakie różnice warto poznać? O czym trzeba wiedzieć?
Karta debetowa
Czym jest taka karta? Najprościej rzecz ujmując, jest ona związana z osobistym rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Na koncie ROR gromadzimy środki pieniężne z różnych źródeł. Jedynym wyjątkiem jest korzystanie z funkcji debetu – wtedy istnieje możliwość powstawania ujemnego salda. Debet zazwyczaj jest niewielki i jest szybko spłacany, co pozwala uniknąć kosztów zadłużenia. Jeśli chcemy starać się o wyrobienie debetowej karty, musimy posiadać rachunek ROR w danym banku.
Karta kredytowa
Karta kredytowa z kolei jest narzędziem płatniczym, które pozwala nam wykorzystać środki pieniężne na zakupy w sieci lub w zwykłym sklepie. To produkt dosyć podobny do kredytów i pożyczek, z tym że różnicą jest odnawialność. Karta kredytowa jest przyznawana na dany czas, a limit odnawiany jest wtedy, gdy dokonamy spłaty zadłużenia. Zapłata kartą kredytową wiąże się z wykorzystywaniem środków, które należą do banku lub innej instytucji pozabankowej. Chęć posiadania karty kredytowej wiąże się ze złożeniem wniosku i przejściem podobnej procedury, jak podczas starania się o pożyczkowe produkty.
Opłaty i koszty
Teraz już wiemy – karta debetowa a kredytowa – czym się różnią. Jeśli chodzi o tę pierwszą, użytkownicy bardzo dobrze rozumieją, jak z niej korzystać. Bywa ona darmowa, jeśli zadeklarujemy, że wykorzystamy daną liczbę transakcji w ciągu miesiąca. Czasami jednak wymagane jest ponoszenie kosztów rzędu kilku lub kilkunastu złotych. W przypadku kredytowej karty nie jest to tak łatwe. Dostęp do pieniędzy pożyczonych jest związany z przestrzeganiem konkretnych zasad, które są określone w umowie. Opłaty są w tym wypadku następujące:
- opłata za wydanie karty,
- opłata za wykorzystany limit kredytowe,
- miesięczny koszt posiadania karty.
Te koszty są zależne od danej firmy, która oferuje produkt. Zarówno posiadania karty debetowej, jak i kredytowej daje wiele możliwości. Postawmy na taką ofertę, która doskonale spełni nasze oczekiwania. Używanie karty jest niezwykle łatwe, dlatego każdy sobie poradzi z taką czynnością w sklepie lub przy bankomacie.