Dieta ketogeniczna – poznaj jej plusy i minusy

Chociaż może to wydawać się nowe dla Twojego kanału informacyjnego, dieta keto istnieje od 1920 roku. Dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa zyskała przyczółek, gdy udowodniono, że zmniejsza napady drgawkowe u dzieci z padaczką. Chociaż nadal jest przepisywana do tego celu dzisiaj, dieta ketogeniczna jest obecnie reklamowana jako narzędzie odchudzające.

Dieta ta przede wszystkim polega na redukcji węglowodanów i spożywaniu większej ilości tłuszczu. Oto jak wygląda codzienny rozkład węglowodanów, białka i tłuszczu:

  • 5 procent kalorii z węglowodanów, w tym niskowęglowodanowe, nieskrobiowe warzywa i niewielkie ilości zielonych liści. Dieta ketonowa wyklucza pokarmy bogate w węglowodany, takie jak zboża, fasola, owoce i warzywa skrobiowe.
  • 20 procent kalorii z białka, takich jak mięso, jajka i ser.
  • 75 procent kalorii pochodzących z tłuszczu, takich jak oleje, nieprzetworzone orzechy, masło i awokado.

Według dietetyków ta dieta jest przeznaczona do spalania tłuszczu poprzez cięcie węglowodanów. Twoje ciało zamienia węglowodany w glukozę dla energii. Kiedy usuwasz węglowodany z diety, przełączasz się na spalanie kwasów tłuszczowych lub ketonów.

Rozkład tłuszczów na energię nazywa się ketozą. Przejście organizmu w ketozę zajmuje około trzech tygodni eliminacji węglowodanów.

Oto zalety i wady diety ketogenicznej.

Utrata masy ciała

Istnieją niepotwierdzone dowody na to, że ludzie odchudzają się na tej diecie. Ludzie zgłaszają także, że czują się mniej głodni niż na innych rodzajach ograniczonej diety. Ludzie czują się mniej głodni, ponieważ tłuste potrawy potrzebują więcej czasu na rozpad w ciele. Utrata masy ciała wynika nie tylko z ketozy, ale także ze zmniejszenia spożycia kalorii przez wyeliminowanie grup pokarmowych.

Nigdy więcej niskiej zawartości tłuszczu

Na papierze palenie tłuszczów poprzez spożywanie większej ich ilości jest kuszące, dlatego dieta stała się popularna. Dieta ketogeniczna pozwala wielu ludziom spożywać pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu, które lubią, takie jak czerwone mięso, tłuste ryby, orzechy, ser i masło, a jednocześnie tracą na wadze.

Korzyści zdrowotne dla określonych osób

Dieta ta pomaga zmniejszyć napady u dzieci i młodzieży z padaczką. Sportowcy wytrzymałościowi i kulturyści używają go również do zrzucania tłuszczu w krótkim czasie. Dieta ketogeniczna jest badana pod kątem łagodzenia objawów u pacjentów z postępującymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona, ale badania naukowe nie potwierdziły korzyści dla tych populacji.

Trudna do utrzymania

Z powodu surowych ograniczeń żywieniowych wielu uważa, że ​​dieta ta jest trudna do przestrzegania. Dieta ketogeniczna może być skuteczna w odchudzaniu, gdy jest stosowana w krótkim okresie, po którym następuje przyjęcie zdrowszych nawyków żywieniowych.

Ketoza jest trudna do osiągnięcia, ponieważ jest jak włącznik światła: albo włączony, albo wyłączony. Osoby, które konsekwentnie śledzą przyjmowanie pokarmu, częściej pozostają w ketozie. Ale jedynym sposobem na stwierdzenie, czy twoje ciało jest w ketozie, jest badanie krwi.