Kilka narzędzi pomocniczych dla osób pracujących z wykorzystaniem internetu

77

Praca z wykorzystaniem internetu to w dzisiejszych czasach codzienność. Na co dzień z sieci korzystają zarówno pracownicy wielkich przedsiębiorstw, jak i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Kto pracuje przy użyciu internetu, musi jednak liczyć się z tym, ze zdarzają się różnego rodzaju awarie, problemy z transmisją danych czy całkowite odcięcie od sieci.

Dostęp do internetu dla wielu osób jest niezbędny w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Przez internet kontaktujemy się z klientami czy kontrahentami, wypełniamy dokumenty księgowe, robimy przelewy, wysyłamy projekty czy działamy na dziesiątki innych sposobów. Można więc sobie wyobrazić, jakie problemy pojawiają się w sytuacji, gdy internet przestaje działać tak, jak trzeba, zaczyna się zawieszać lub mamy problemy, by w ogóle połączyć się z siecią. Problemy z internetem nie są natomiast wytłumaczeniem w sytuacji, gdy nie wyślemy ważnego projektu, nie odpiszemy na maila czy nie zrobimy koniecznego przelewu. Warto więc w tym względzie zastosować zasadę, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Internet się psuje wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny

Osoby, które pracują przez internet doskonale wiedzą, co to złośliwość rzeczy martwych. Internet potrafi się zawiesić lub chodzić dramatycznie powoli akurat wtedy, gdy jest nam niezbędnie potrzebny. Zwykle po jakimś czasie awaria mija lub jest naprawiana, ale straconego czasu, a często i pieniędzy, nikt nam nie zwróci. Osoby pracujące przez internet powinny więc zadbać o zapasowe możliwości połączenia. Jeśli mamy w domu stały internet na kablu czy na wifi, trzeba liczyć się z tym, że czasem się zawiesi. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być posiadanie dodatkowego internetu mobilnego, który przyda się w sytuacjach awaryjnych i będzie można z niego skorzystać, gdy główne łącze odmówi posłuszeństwa.

Test prędkości internetu szybko diagnozuje problem

Warto również pamiętać, że problemy mogą pojawić się nie z samym łączem, ale z prędkością transmisji danych. Jeśli internet, który do tej pory śmigał, powoduje problemy z otwieraniem się prostych stron, to oznacza, że coś jest nie tak. Skutecznym narzędziem, aby sprawdzić, jak bardzo internet zwolnił, jest test prędkości internetu. Pokazuje on czarno na białym, jaka jest aktualna prędkość przesyłu i odbioru danych. Warto porównać to sobie z danymi w umowie z operatorem internetowym. Jeśli różnica między teoretycznym zapisem a praktyczną prędkością jest duża i utrzymuje się przez długi czas, jest to bardzo dobra podstawa do reklamacji i dochodzenia swoich roszczeń. Test prędkości internetu warto wykonywać za każdym razem, gdy mamy problem z przesłaniem czy odebraniem jakichkolwiek danych. Pozwala oon bowiem stwierdzić, czy problem jest gdzieś na łączach, czy należy szukać usterki gdzie indziej. Jeśli prędkość jest na odpowiednim poziomie, a internet słabo chodzi, można od razu zaczać szukać innych przyczyn awarii.