Kilka sposobów jak uniknąć płacenia ZUSu
Obowiązek comiesięcznego odprowadzania składek do ZUS jest powszechny i dla każdego oznacza spory wydatek. Minimalna stawka składki w roku 2015 wynosi 1100 zł i jest o 5-6% większa niż w roku poprzednim. Tendencja wzrostowa sprawia, że przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatyw i nowych możliwości, by zaoszczędzić. Istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć kwotę składki lub całkowicie wyeliminować tę konieczność. Metody te są całkowicie legalne i zgodne z prawem, polegają jedynie na zmianie sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Czym są składki ZUS?
Składki ZUS to określone kwoty, które każda zatrudniona osoba jest zobowiązana odprowadzać co miesiąc do skarbu państwa. Za pracownika ZUS płaci pracodawca – oznacza to, że jego wypłata jest co miesiąc pomniejszona o kwotę, jaką musi on odprowadzić. Przedsiębiorca prowadzący firmę swoje składki opłaca samodzielnie. Kwoty te obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy wymiaru pracy), składki emerytalno – rentowe (wysokość to 19. 52% podstawy wymiaru składki emerytalnej oraz 6% składki na ubezpieczenie rentowe), ubezpieczenie od wypadku w pracy (wynosi od 0. 67% do 3. 33% podstawy wymiaru, w zależności od stopnia niebezpieczeństwa na danym stanowisku) oraz ubezpieczenie chorobowe ( 2. 45% podstawy wymiaru pracy, składka ta w całości jest opłacana przez pracownika). W Polsce obowiązek płacenia składek ZUS jest powszechny i każda zatrudniona osoba musi je odprowadzać. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej oraz pozostałych państw, w Polsce kwoty te są stosunkowo wysokie – duża część społeczeństwa jest tym faktem zaniepokojona a spory odsetek robi wszystko, by nie pozwolić państwu odbierać im tak znacznej sumy ich własnego wynagrodzenia.
Sposoby na zmniejszenie składek ZUS
– Prowadzenie działalności gospodarczej na warunkach preferencyjnego ZUS – osoby zakładające własna działalność gospodarczą mają możliwość przez 2 lata opłacania niższych stawek – oznacza to, że przez 24 miesiące opłacana stawka wynosi tylko 30% minimalnego wynagrodzenia. Pozwala to zaoszczędzić przez ten czas sporą kwotę. Składki zdrowotne mogą być w tym przypadku odliczone od podatku a składki na ubezpieczenie społeczne mogą zostać potraktowane jako koszty działalności firmy, w które można wliczyć także takie wydatki jak koszty paliwa, utrzymania samochodu, rachunki telefoniczne i za internet itp. Istnieje także sporo możliwości przy rozliczaniu podatku VAT – wiele wydatków można odliczyć, uzyskując przy tym pokaźna kwotę oszczędności. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o możliwościach zaoszczędzenia tym sposobem lub zatrudnić w tym celu specjalistę który pomoże uzyskać jak najwięcej zniżek.
– Równoczesne prowadzenie własnej działalności i zatrudnienie na 1/4 etatu – Rozwiązanie to polega na jednoczesnym prowadzeniu własnej firmy i pozostawaniu zatrudnionym przez pracodawcę w najniższym możliwym wymiarze pracy. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do opłacania składek ZUS za
pracownika. Pracownik zatrudniony w ten sposób prowadzi jednocześnie swoją działalność gospodarczą, a ponieważ składki emerytalno – rentowe są już za niego opłacane, on sam zobowiązany jest już tylko do opłacania składek zdrowotnych. Jest to dobre rozwiązanie, pozwalające dokonać sporych oszczędności, jednak w praktyce może być ono dosyć trudne w realizacji. Pogodzenie pracy zawodowej z prowadzeniem własnej firmy może nie być prostym zadaniem – istnieją jednak osoby, które z powodzeniem oszczędzają w ten sposób pieniądze.
– Praca za granicą – W Polsce całkowite opodatkowanie, czyli kwotą o jaką należy pomniejszyć swoje faktyczne wynagrodzenie “na rękę” wynosi około 45%. W innych krajach rzecz ma się zupełnie inaczej a kwoty, które przedsiębiorca oddaje państwu są znacznie niższe. Składki emerytalne płacone np. w Wielkiej Brytanii wynoszą łącznie ok. 20% wynagrodzenia, natomiast w Australii jest to jedynie 9%. Różnica w kwotach wymaganych opłat jest więc znaczna – wyjazd za granicę i prowadzenie tam działalności jest jednak rozwiązaniem nie dla wszystkich i z pewnością nie każdy będzie je rozważał.
Artykuł powstał dzięki firmie oferującej szeroki zakres usług księgowych – jcmksiegowosc.pl
Niestety, składki na ZUS są bardzo wysokie, zwłaszcza dla młodych firm, które dopiero się rozwijają. Rząd planuje wprowadzić niższe składki ZUS dla młodych firm. Jednak to nadal zdecydowanie za mało zmian.