Klimatyzacja w biurze: jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Lato jeszcze się nie zaczęło, a już musimy się zmierzyć z niemiłosiernym upałem. Na szczęście mamy nasze niesamowite klimatyzatory, a co jeden ich producent sprawia iż swoją atrakcyjnością jedna oferta goni drugą.

kopalnia miks

Klimatyzatory mogą naprawdę pomóc w walce z gorącem w biurze. Prawdę mówiąc, urządzenia te mogą stać się jednymi z najlepszych kumpli, jakich kiedykolwiek mieliśmy przy takiej temperaturze i wilgotności, jaka obecnie panuje w Polsce. Nie ma nic podobnego do włączania klimatyzatora w trakcie długiego dnia i pracy i odczuwanie chłodnego powietrza na skórze. Ale bez względu na to, czy jesteś zapalonym użytkownikiem klimatyzatora, czy po prostu włączasz go od czasu do czasu, dobrze jest wiedzieć, co twój klimatyzator może zrobić dla twojego zdrowia, nawet o tym nie wiedząc.

Fakt, że mój klimatyzator może powodować nieoczekiwane skutki uboczne dla zdrowia, był dla wielu osób ogromnym szokiem. Kto wiedział, że może nawet podnosić ciśnienie krwi? Czytaj dalej, aby zapoznać się z potencjalnymi efektami ubocznymi klimatyzatora, o których powinieneś wiedzieć, a także by poznać kilka wskazówek dotyczących tego tematu. Dużo ciekawych informacji można także znaleźć zaglądając na ten blog.

Chociaż nie oznacza to, że powinniśmy zacząć obawiać się naszych klimatyzatorów, zdecydowanie dobrze jest znać potencjalne zagrożenia, abyśmy mogli pełniej dbać o nasze zdrowie!

Efekt uboczny klimatyzatora: problemy z oddychaniem

Najważniejszym problemem związanym z użytkowaniem klimatyzatora i cieszeniem się jego zimnym powietrzem w ramach miejsca pracy jest to, że często te klimatyzatory nie są czyszczone tak dokładnie, jak powinny. Brak zmiany filtrów może spowodować akumulację wielu różnych rodzajów bakterii i grzybów.

Klimatyzatory mogą być również wylęgarnią pleśni, ze względu na dużą ilość wilgoci, która gromadzi się w wyniku kondensacji, która powstaje w wyniku przepływu całego chłodnego powietrza. Wszystkie te mikroorganizmy żyjące w klimatyzatorze mogą potencjalnie prowadzić do problemów z oddychaniem. Szybkie rozwiązanie tego problemu polega na regularnym czyszczeniu klimatyzatora i wymianie filtra co kilka miesięcy.

To duszne, kotłujące się uczucie bólu głowy podczas spędzania całego dnia w klimatyzowanym budynku to coś, co może dotknąć nie tylko Ciebie. Prawda jest taka, że przyczyną może być klimatyzacja. Coraz więcej badań wiąże pracę w biurowcach z centralną klimatyzacją bezpośrednio z objawami konstytucyjnymi i neurologicznymi, takimi jak:

  • zmęczenie

  • bóle głowy

Spróbuj zwiększyć temperaturę klimatyzatora, aby nie zamarzł. Innym rozwiązaniem są częste przerwy w wychodzeniu na świeże powietrze i umożliwienie powrotu temperatury ciała do normy.

Efekt uboczny klimatyzatora: sucha skóra i drogi oddechowe

Innym powodem, dla którego należy ograniczyć czas spędzany z klimatyzatorem, jest szkodliwy wpływ na skórę. To zimne, suche powietrze powoduje, że skóra traci naturalną wilgoć – im więcej czasu spędza się w klimatyzacji, tym skóra staje się bardziej sucha.