Kocioł gazowy w mieszkaniu – na jaki się zdecydować?


W wielu mieszkaniach w Polsce wykorzystuje się piece gazowe. Służą one zarówno do ogrzewania jak i podgrzewania ciepłej wody. Zastanawiasz się nad wyborem nowego kotła gazowego? Podpowiadamy czym warto się kierować przy jego wyborze. 

Oczywiście każde mieszkanie musi posiadać jakieś źródło ciepła. Klimat w Polsce mamy taki, że w okresie jesienno zimowym na dworze panuje niska temperatura, aby zadbać o komfort w mieszkaniu, trzeba albo opłacać rachunki z lokalnej firmy ciepłowniczej, albo posiadać własny kocioł grzewczy. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie najróżniejszego typu kotły gazowe.

Rodzaje kotłów gazowych w mieszkaniach

W większości mieszkań stosuje się kotły gazowe montowane na ścianie w łazience bądź w kuchni. Ograniczony metraż sprawia, że większości kupujących bardzo zależy na tym, aby kocioł był możliwie najmniejszych rozmiarów i aby realizował jednocześnie dwie funkcje: podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz zasilanie instalacji centralnego ogrzewania (grzejniki). Z tego względu najczęściej wybieranym typem kotła gazowego do montażu w mieszkaniu jest tzw. kocioł dwufunkcyjny – czyli właśnie realizujący pracę tych dwóch wymienionych wyżej obiegów grzewczych. Wiele z dostępnych na rynku dwufunkcyjnych kotłów gazowych charakteryzuje się wysokim stopniem kompaktowości przy zachowaniu efektywnej sprawności energetycznej.

Osobnym tematem jest natomiast wybór rodzaju kotła jeśli chodzi o typ zastosowanej komory spalania. Kotły gazowe z otwartą komorą spalania pobierają powietrze niezbędne w procesie spalania gazu z wnętrza pomieszczenia, w którym się znajdują. W praktyce oznacza to, że w zgodzie z obowiązującymi przepisami taki kocioł nie może być zabudowany szafkami, a w pomieszczeniu, w którym się on znajduje konieczne jest zamontowanie szerokiej kratki wentylacyjnej, która zapewni dopływ świeżego powietrza z zewnątrz budynku. Zastosowanie takiego rozwiązania w łazience sprawia, że podczas pracy urządzenia możemy odczuwać przesuwający się strumień chłodnego powietrza – chyba każdy przyzna, że podczas brania prysznica czy ciepłej kąpieli takie zjawisko jest bardzo niekomfortowe. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się na kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania – podczas spalania gazu, urządzenie pobiera powietrze z zewnątrz budynku poprzez specjalną dodatkową rurę najczęściej zamontowaną w systemie kominowym (tzw. system rura w rurze). Kocioł tego typu może być w pełni zabudowany szafkami kuchennymi bądź łazienkowymi, dzięki czemu nie ingeruje w aranżację wnętrza. Zamknięta komora spalania to także zwiększone bezpieczeństwo użytkowania kotła.

Zastanawiasz się nad wyborem kotła gazowego do swojego mieszkania? Serdecznie zapraszamy do zakupów w sklepie hydraulicznym Buderus-Inserw.pl w Lublinie. Doświadczeni sprzedawcy i instalatorzy chętnie pomogą w doborze optymalnego dla Państwa potrzeb urządzenia.

Hurtownia hydrauliczna Lublin
https://buderus-inserw.pl/hurtownia-hydrauliczna-lublin/
Salon Firmowy Buderus
ul. Wyzwolenia 62
20-368 Lublin