Kontener transportowy i jego drugie życie – o możliwościach konwertowania tej konstrukcji rozmawiamy z Aleksandrem Pelikiem, ekologiem i fanem recyklingu.

U podstaw recyklingu leży wielka miłość do naszej planety i niesamowitych systemów naturalnych, które wspierają życie. Szacuje się, że na całym świecie jest przeolbrzymia ilość milionów pustych kontenerów wysyłkowych, które zatkają nasze porty. Są strukturalnie bardzo mocne, można je układać w różne konstrukcje, a nowe dostępne obecnie powłoki odbijające ciepło czyniąc te pojemniki jeszcze bardziej realną opcją do wykorzystania. Jak każdy taki jeden kontener można wykorzystać pamiętając o środowisku? O tym nasza krótka rozmowa z Panem Aleksandrem.

kopalnia baltcoin

Red.: Nawet w Polsce mamy dużo bezużytecznych kontenerów, w pobliżu Bałtyku, a co dopiero na całym świecie! Stąd od razu do głowy nasuwa się kilka pytań: w jaki sposób ich użyć i czy nadają się do użytkowania w naszym obszarze? Czy może to być dobra struktura dla zbudowania domu? I wreszcie, jaki jest koszt remontu i wykończenia kontenera w porównaniu do zwykłych kosztów budowy?

P. Pelik: Stalowe domy kontenerowe muszą być izolowane, aby były wygodne do użytkowania w praktycznie każdym klimacie, więc tak samo jest to niezbędne w tej części świata. Same kontenery są praktycznie niezniszczalne, więc powinny być w stanie poradzić sobie z różnymi warunkami pogodowymi całkiem dobrze. Oczywiście duże obszary szkła lub inne części struktury, które mogą być do nich z powodzeniem dodane, mogą być bardziej podatne na wiatry czy opady.

Porównywanie kosztów jest nieco trudne do wykonania, zwłaszcza w Polsce, gdzie praca jest zwykle kosztowna, ale z praktyki wiem iż i tak nowa konstrukcja może być dość ekonomiczna. Kontener musiałby natomiast zostać zakupiony, przetransportowany na miejsce, a następnie zmodernizowany, aby stać się domem – więc koniec końców nie ma dużej różnicy kosztowej.

Red.: W Polsce coraz więcej firm poważnie rozważa zainwestować w budowę domu z kontenerów transportowych, ale jedna rzecz, która ich zwykle niepokoi, to jak je prawidłowo izolować. „Gotowy produkt” może mieć tradycyjny wygląd domu, z modnym dachem i bocznicą, ale czy klasyczne rozwiązania izolacji np. z pianki poliuretanowej byłyby dobre dla wnętrza, a jeśli tak – to co na zewnątrz? Co uważasz za dobry izolator ścian zewnętrznych, jeśli jest wymagany?

P.Pelik: Inwestorzy na całym świecie używają specjalnego panelu izolacyjnego, który rozwiązuje problem. Naprawdę podoba mi się pomysł użycia ciężkich stalowych skrzynek jako struktury strukturalnej domu i wydaje mi się, że kontenery będą miały jedną ogromną zaletę – gdy staną na miejscu i będą zespawane zyskuje się całkowicie wysuszoną i strukturalnie zabezpieczoną izolację dźwiękową, w której można by z powodzeniem pracować. W każdym razie, fajne jest to iż coraz większej liczbie osób podoba się użyteczność kontenerów, choć trzeba przyznać iż jeszcze wiele im brakuje, jeśli chodzi o estetykę. Z pewnością nikt nie chce, aby dom, a nawet posiadany budynek gospodarczy wyglądał jak kontenery w swej surowej formie – więc warto nad tym również się nieco bardziej zastanowić w ujęciu przyszłościowym tego pomysłu.