Kontrola jakości części do maszyn

forest-machine-1581706_960_720

Produkcja części do maszyn rolniczych i budowlanych jest mało skomplikowana. Proces jest elegancko opisany, kolejne etapy następują jeden po drugim, praktycznie zawsze zgodnie z planem. Ale trzeba mieć pewność, że efekt jest zgodny z zamierzeniami. Temu służą liczne i często bardzo drobiazgowe kontrole jakości. Ile ich jest i jak wyglądają?

Przegląd projektu

Zanim linia produkcyjna zostanie uruchomiona, musi zostać dokładnie ustawiona. Często dokładnie na tych samych liniach produkowane są różne części i każdorazowa zmiana wymaga przeprogramowania urządzeń. Zasadnicze plany są najczęściej wprowadzone do pamięci, ale i tak zawsze dokonuje się dokładnego przeglądu linii produkcyjnej i wykonuje serię próbną, aby mieć pewność, że nastawy są właściwe.

Sprawdza się także w laboratoriach przemysłowych jakość materiałów i półproduktów, jeśli takie są wykorzystywane i zamawiane na zewnątrz. Dzięki temu można uniknąć wypuszczenia na rynek całej serii wadliwych lub mniej wytrzymałych elementów.

W trosce o wysoką jakość pracy w zakładach produkcyjnych należy również przykładać należytą wagę do kwestii związanych z utrzymaniem ruchu (zob. Fluiconnecto – utrzymanie ruchu).

Kontrola u producenta

Z całej wyprodukowanej partii najczęściej losowo wybiera się próbkę produktów i poddaje się je drobiazgowej kontroli jakości w laboratoriach lub testach roboczych. Często kontroluje się części wyprodukowane w określonym przedziale czasowym, aby na przykład wychwycić wady związane ze zużyciem lub rozregulowaniem maszyn na linii produkcyjnej. Standardową, mniej szczegółową kontrolę przechodzi też każdy element – jest oglądany pod kątem uszkodzeń czy nierówności, a także może być w podstawowym zakresie sprawdzony w laboratorium zautomatyzowanym.

Kontrola u dystrybutora

Bardzo często dodatkowe punkty kontrolne tworzy też dystrybutor sprzętu. Na przykład kupując części w sklepie https://cemasz.pl/czesci-do-maszyn/case/ można mieć pewność, że przed dodaniem na stan w magazynie dokonano wyrywkowej kontroli laboratoryjnej. Takie procedury obowiązują u większości wysoko cenionych dystrybutorów części i nie powinny dziwić, ponieważ do pewnych uszkodzeń lub zmian funkcjonalności wrażliwych elementów może dość w przypadku niezachowania właściwych warunków transportu albo przechowywania. Trzeba bowiem mieć świadomość, że choć kompletne maszyny budowlane są ekstremalnie wytrzymałe, to zbudowane są również z bardzo delikatnych komponentów.

Kontrola własna

Ostateczną kontrolę, choć już w oczywistych przyczyn ograniczoną, powinien zawsze przeprowadzić nabywca. Warto obejrzeć części, sprawdzić, czy są zgodne z wymiarami deklarowanymi przez producenta dla elementów oryginalnych. I nie robi się tego z powodu braku zaufania do producenta czy dystrybutora, ale w trosce o bezpieczeństwo i wydajność pracy. Nawet przy tylu sitach kontrolnych trudno wychwycić wszystkie wady materiałowe, ale im dokładniejsza kontrola, tym mniejsze prawdopodobieństwo kolejnego przestoju w pracy.