Kortykosteroidy – wszystko co powinieneś wiedzieć na ich temat
Choć kortykosteroidy kojarzymy przede wszystkim z lekami, warto wiedzieć, że są to naturalne hormony wytwarzane przez korę nadnerczy. Pełnią one wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, a ich niedobór może mieć sporo negatywnych konsekwencji. Dlatego też jest wiele sytuacji zdrowotnych, w których konieczne jest przyjmowanie kortykosteroidów egzogennych.
Kora nadnerczy to organ niewielkich rozmiarów, ale o ogromnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wytwarza kortykosteroidy, wśród których największe znaczenie ma kortyzol oraz kortykosteron. Gdyby kora nadnerczy przeszła stan zapalny i została całkowicie zredukowana, człowiek umarłby w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu dni. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wytwarzanie kortykosteroidów nie jest realizowane na takim poziomie, jakiego potrzebuje nasz organizm bądź pojawiają się zmiany chorobowe, które wymagają zastosowania sztucznie wytworzonych kortykosteroidów. Te, które są syntezowane w warunkach laboratoryjnych, działają kilkadziesiąt razy silniej niż naturalne hormony.
Jakie są zadania kortykosteroidów
Działanie kortykosteroidów na nasz organizm jest dosyć wszechstronne, nie są one związane z jednym organem czy układem. Przede wszystkim, kontrolują przemianę metaboliczną głównych składników pokarmowych, a więc węglowodanów, białek i tłuszczy. Wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego, krążenia, a także ośrodkowego układu nerwowego. Zwiększają aktywność enzymów wątrobowych, mają więc wpływ na prawidłowy rozkład glikogenu i utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Ich dużym zadaniem jest również wyciszanie procesów zapalnych, jakie toczą się w organizmie. Kortykosteroidy w postaci chemicznej stosowane są między innymi w leczeniu astmy, alergii, choroby Addisona, alergii na jad owadów, pokrzywki, reakcji polekowych. Sprawdzają się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, dermatoz, zapaleń tarczycy, naczyń, stawów czy tkanki łącznej. Jak widać, kortykosteroidy są niemal wszechstronnie stosowane w różnych działach medycyny.
Skutki uboczne przyjmowania kortykosteroidów
Choć kortykosteroidy mają niewątpliwie korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i leczenie wielu chorób, ich długotrwałe przyjmowanie może powodować wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Działania niepożądane to między innymi kruchość naczyń krwionośnych, ubytki w masie mięśniowej, rozstępy skóry, problemy z nerkami rozwój wrzodów żołądka oraz zmiany w miejscach gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Zaczyna się ona gromadzić w większych ilościach w okolicach twarzy, karku, a także jamy brzusznej. Leczenie kortykosteroidami zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Zawsze też trzeba wziąć pod uwagę, czy skutki uboczne nie będą poważniejsze niż problemy, które będą leczone kortykosteroidami. Najczęściej kortykosteroidy wykorzystuje się w krótkim leczeniu objawowym i wyciszaniu procesów zapalnych w organizmie. Ich długotrwałe stosowanie nie jest zalecane, gdyż może powodować sporo negatywnych skutków zdrowotnych.