Zieleń w biurze – korzyści z roślin w przestrzeni biurowej

Ekologia, zieleń w biurze, nawiązywanie do natury – to trendy, które stają się jednymi z najistotniejszych przy projektowaniu biur. O tym, że dobry wpływ na pracowników mają rośliny postawione w biurze wiemy od dawna. Mówi się o tym, że zielone ściany generują więcej tlenu, działają uspokajająco, ale nie tylko. Współcześnie pracownicy tęsknią za zielenią w miejscu pracy, i to taką, która wykracza poza tradycyjną roślinę biurkową. Dodanie zieleni do biura = wprowadzeniu więcej życia do twojego przestrzeni, co z pewnością, tchnie więcej życia w morale i produktywność Twoich pracowników. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w rośliny w biurze.

Biophilic design w miejscu pracy

Dzisiaj przyroda jest luksusem, na który nie stać już większości pracowników. Praca w korporacji czy start upie wiąże się z ogromnym zestawem wyzwań, koniecznością ciągłego dokształcania się. Jak wiadomo, że pracownik spędza prawie 90 procent swojego czasu w biurze będąc „przyklejonym” do różnych ekranów.

Prowadzi to do pytania o jakość środowiska, w którym pracują. Koncepcje biofilne zyskują na popularności, zwłaszcza w miejscu pracy. Dzięki wyjątkowym korzyściom, takim jak dobre samopoczucie psychiczne i zwiększona produktywność, „biofilia” pozostanie trendem na bardzo długo.

Biophilic design – co to takiego?

Biophilic design w biurze - Mikomax Smart Office

Biophilic design to koncepcja, która zyskała popularność w 1984 r. Głównym czynnikiem tego trendu była książka „Biophilic”, napisana przez Edwarda O. Wilsona. W publikacji zawarto stwierdzenia, że ludzie mają nieodłączny związek z innymi formami życia, a stosowanie naturalnych elementów (zarówno wody, jak i żywych roślin zielonych) wprowadza do przestrzeni biurowej odrobinę pozytywnego, naturalnego środowiska. W pogoni za poprawą samopoczucia pracowników w miejscu pracy na nowo odkryto, jak ważne jest dbanie o zdrowy klimat w biurach.

Dlaczego zielone rośliny są ważne w miejscu pracy?

Naukowcy już dawno udowodnili, że im więcej roślin wokół pracowników, tym lepiej. Zielone, doniczkowe i żywe rośliny można wprowadzić do biura na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest po prostu umieszczenie w pokojach biurowych lub na open space wielu roślin. Nowością stają się roślinne ściany, które pozwalają m.in. na indywidualny dobór roślin, łatwą uprawę i zautomatyzowany proces podlewania.

Szukasz rozwiązań nawiązujących do zasady biophilic designu, a jednocześnie wyglądających stylowo? Postaw m.in. na budki akustyczne hushMeet, które mogą mieć jedną ze ścian wyłożonych roślinami zielonymi. Ciekawe rozwiązanie? Dowiedz się więcej na: https://mikomaxsmartoffice.com/pl.

6 powodów, dla których warto zainwestować w zieleń w biurze

  • Rośliny mają ogromny efekt uspokajający – są więc znakomitym sposobem, by w naturalny sposób zredukować poziom stresu u pracowników. Udowodniono, że zielone rośliny w biurze zmniejszają niepokój. Projektując miejsce pracy, warto używać roślin o różnych wysokościach i teksturach.
  • Zieleń w biurze poprawia jakość powietrza i eliminuje niektóre choroby – pracownicy są zdrowsi i rośnie ich frekwencja. Dodanie roślin do biurowej przestrzeni pomaga poprawić jakość powietrza. Zielone rośliny doniczkowe pochłaniają zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje w powietrzu, które są najczęstszymi przyczynami chorób i złego stanu zdrowia, w wyniku, czego wielu pracowników korzysta z zwolnień lekarskich.
  • Wprowadzenie zielonych roślin powoduje, że pracownicy mają lepsze samopoczucie. Dziwne? Nic bardziej mylnego! Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przebywanie w otoczeniu natury zmniejsza stres, a jednocześnie poprawia pewność siebie i poczucie własnej wartości. Włączenie naturalnych elementów do miejsca pracy sprzyja bardziej żywej i harmonijnej atmosferze w biurze.
  • Rośliny w miejscu pracy znakomicie redukują ogólny hałas w biurze. Często stosuje się tzw. zielone ekrany akustyczne, czyli specjalne ścianki wypełnione doniczkami. Hałas jest częstym problemem w wielu firmach, zwłaszcza tych, które pracują w biurach open space.
  • Dzięki wprowadzeniu roślin do przestrzeni biurowej temperatura powietrza w pomieszczeniu jest bardziej ustabilizowana. Warto postawić także na takie rośliny do biura, które są odporne na skrajne temperatury. Pracująca latem klimatyzacja może negatywnie wpływać na niektóre sadzonki.
  • Komputery powodują promieniowanie, które może być szkodliwe dla zdrowia. W ciągu dnia komputery, drukarki i inne sprzęty elektryczne wydzielają bezwonne gazy i inne substancje, które mogą mieć wpływ na pracowników. Zastosowanie zielonych roślin pozwala zniwelować codzienne dawki szkodliwych substancji. Praktycznie wszystkie rośliny zielone, dzięki reakcjom, które w nich zachodzą, absorbują dwutlenek węgla, pochłaniają substancje z powietrza i działają, jako naturalne filtry.