Kreatywne wykorzystanie pieczątek – dawniej i dziś

Pieczątki mogą być niepozorne, ale w naszym codziennym życiu występują w wielu kształtach i formach. Nauczyciele używają ich do motywowania swoich uczniów w szkołach. Bez nich biura są niewyobrażalne. Pieczątki firmowe, księgowe i paragonowe są ważne dla urzędów państwowych. W tym poście na blogu przyjrzymy się pochodzeniu tych pomocnych narzędzi biurowych i zainspirujemy się kilkoma kreatywnymi rodzajami stempli.

Pochodzenie pieczątek

Pieczątki i przedmioty podobne do nich były używane od tysięcy lat. Były używane do bicia monet oraz ozdabiania ceramiki i gliny. Najstarszym zachowanym odciskiem stempla jest dysk z wypalonej gliny, znany jako Dysk Faistosa. Dysk został odkryty na Krecie i prawdopodobnie pochodzi z 1600-1700 pne. Jest teraz wystawiany w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie na Krecie.

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do stempli drewnianych lub plastikowych z blaszką gumową. W przeszłości projekt był ręcznie rzeźbiony z drewna lub grawerowany w metalu. Pierwsze pojawienie się pieczątki miało miejsce w Niemczech w XII wieku. W klasztorze niedaleko Regensburga w Bawarii napis dedykacyjny Prüfening został wydrukowany za pomocą pieczątek cynowych. Pieczęcie są bezpośrednimi przodkami stempli z laku. Te zostały zanurzone w gorącym wosku, aby zamknąć dokumenty. Używali ich głównie szlachcice i duchowni.

Pierwsze pieczątki, jakie znamy dzisiaj, sięgają XV wieku. W systemie pocztowym Wenecji pieczątki pocztowe były używane do wskazania, czy opłata pocztowa została opłacona, czy nie. W XVII wieku podobne znaczki opłat były w Holandii. W XIX i XX wieku pieczątki stały się coraz bardziej powszechne. Dziś są niezbędne. Ale jaka będzie przyszłość pieczątek pocztowych? Jak przyszłościowe jest to narzędzie techniczne w dobie cyfryzacji?

Przyszłość pieczątek?

Żyjemy w czasach transformacji w historii. W branży poligraficznej zmiany następują szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko jest zdigitalizowane. Profesjonaliści mogą zrobić wszystko za pomocą komputera za pomocą kilku kliknięć. Większość rzeczy można wydrukować bez żadnych trudności. Jaką wartość mają dziś pieczątki firmowe lub artystyczne? Podczas gdy był czas, kiedy znaczki były odrzucane jako stara szkoła, obecnie przeżywają odrodzenie. Pieczątki zawsze były w branży DIY, w sklepach z rękodziełem i dla dzieci, a także dla biura i dla firm. Ale wraz z rozwojem majsterkowania, a przede wszystkim rękodziełem – pieczątki powracają na wielką skalę.

Od stempli artystycznych po praktyczne indywidualne pieczątki, których możesz użyć, aby uatrakcyjnić kalendarze i dzienniki z punktorami, aby uszczęśliwić dzieci, zaprojektować dla siebie zaproszenia lub kartki z podziękowaniami – na każdą okazję jest odpowiedni stempel. Posiadanie osobistej, zindywidualizowanej papeterii (np. Na wesela lub inne imprezy) to bardzo popularny trend. Dzieje się tak, ponieważ wytwarzanie rzeczy ręcznie i indywidualnie czyni je wyjątkowymi. Pieczątki są częściej używane w lokalnych, niezależnych sklepach, sklepach internetowych, przez artystów i nie tylko. Niektórzy nawet rzeźbią własne stemple, aby nadać im niepowtarzalny charakter.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.pieczatki-polastudio.pl.