Kredyt biznesowy – co zrobić, gdy bank odmawia pomocy?

 21

Chcesz założyć swoją firmę? Pragniesz spełniać się w końcu jako menadżer a nie szeregowy pracownik? Zastanawiasz się tylko jak rozpocząć tę działalność, bo niestety bank nie jest skory do udzielenia Tobie kredytu. Pamiętaj, że jest wyjście z każdej sytuacji. Możesz zapoznać się z kilkoma propozycjami, które przedstawię poniżej.

Co przyniesie Ci pożyczka z Powiatowego Urzędu Pracy?

Już od jakiegoś czasu Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju wspierają przyszłych przedsiębiorców. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, nie byłeś karany za przestępstwo gospodarcze, w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej, to wówczas śmiało możesz wystąpić do właściwego dla Ciebie Powiatowego Urzędu Pracy z wnioskiem o udzielenie takiej pożyczki. Dzięki takiej pożyczce będziesz mógł otworzyć swoją działalność, wyposażyć się w niezbędny sprzęt, który jest Ci niezbędny do prowadzenia biznesu. Jednakże taka pożyczka ma również swoje prawne obwarowania.

Jakie? Opiszę to poniżej:

Musisz przedstawić jak najbardziej rzetelny i czytelny biznesplan, czyli dokument w którym opiszesz dosłownie wszystko, co będzie się wiązało z Twoją przyszłą firmą (koszty, przewidywane dochody, analizę rynku itd.),
Zobowiążesz się, że w przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy nie zawiesisz, ani też nie zamkniesz swojej działalności.

Środki, które otrzymasz przeznaczysz tylko i wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem tzn. jeżeli napisałeś, że chcesz zakupić komputer, drukarkę i zestaw mebli do prowadzenia biura, to nie możesz kupić sobie za te pieniądze nowego kompletu wypoczynkowego do mieszkania.

Poddasz się w razie potrzeby odpowiednim organom kontrolującym wydatkowanie tych środków. Dokumentację związaną z prowadzeniem tej działalności będziesz przechowywał przez najbliższe dziesięć lat. W jaki sposób jest udzielana taka pożyczka? Otóż jest ona przydzielana na podstawie umowy z pośrednikami finansowymi, których wybiera Bank Gospodarstwa Krajowego. Taką pożyczkę muszą poręczyć Ci dwie osoby fizyczne. Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 14 dni, pod warunkiem, że jest on dobrze skompletowany i wypełniony. Na rozpoczęcie Twojej działalności gospodarczej,  w tym na pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych możesz otrzymać pożyczkę w wysokości do 100% kosztów jej podjęcia. Jednakże kwota ta nie może być wyższa niż 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Co ze spłatą takiej pożyczki? Okres spłaty niniejszej pożyczki nie może być dłuższy niż 7 lat, ale masz tutaj możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Oprocentowanie tej pożyczki jest stałe w całym okresie kredytowania.

Unia Europejska Twoją szansą

Od kiedy to Polska znalazła się w szeregach członków Europejskiej Wspólnoty tj. Unii, otworzyły się przed nami możliwości pozyskiwania przeróżnych środków na finansowanie najrozmaitszych działań. Istnieje wiele programów, które niosą ze sobą finansowanie inwestycji, zakupów, wydarzeń itp. W budżecie Unii Europejskiej nie zapomniano także o przedsiębiorcach. Owszem są to kredyty bankowe, które wspiera Unia, ale udziela się ich na zupełnie innych warunkach. Są to tzw. kredyty na start z dotacją unijną i są one bankowymi produktami, które kieruje się do mikro, małych i średnich firm.

Kredyty te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach w różnych walutach, w tym również złotych polskich. Na co możesz przeznaczyć taki kredyt? Otóż dzięki temu kredytowi sfinansujesz: remont pomieszczeń, które ma zajmować Twoja firma, zakup sprzętu i wyposażenia, niezbędnego do podjęcia działalności, zakup nowych technologii, zakup towaru i materiałów, zakup wyposażenia biura oraz pokrycie zobowiązań bieżących wobec Twoich dostawców. O jaką kwotę możesz się ubiegać? To zależy w jakim województwie będzie prosperował Twój biznes. Maksymalne kwoty mieszczą się w granicach 250 tys. do 500 tys. złotych. Takie kredyty są zwane inaczej pomocą de minimis i zazwyczaj ich oprocentowanie wynosi 3,9% w skali roku, a okres ich spłaty wynosi 5 lat. Jednakże w każdym Programie Operacyjnym są inne wymogi oraz kryteria, które należy spełnić, by taką pomoc otrzymać. Ponadto Unia Europejska proponuje możliwość korzystania z dotacji, gdzie należy wystartować w jednym z ogłaszanych w danym Programie konkursów np. PO KL i napisać dobry projekt.

Inne ciekawe drogi po pieniądze na rozwój Twojego biznesu

Ponieważ powyżej opisano drogi bardziej formalne i powszechnie znane, które prowadzą do uzyskania pieniędzy na utworzenie i rozwój działalności gospodarczej, to chcę przedstawić jeszcze inne warianty z których możesz skorzystać:

Możesz założyć tzw. spółdzielnię socjalną i otrzymać dotację w wysokości od 10000 zł do 50000 zł z Funduszu Pracy (w przypadku, gdy jesteś osobą bezrobotną) lub z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (gdy jesteś osobą niepełnosprawną). Warunkiem jest tutaj znalezienie czterech innych osób bezrobotnych lub niepełnosprawnych. Takie spółdzielnie mają wiele zniżek i refundacji.

Pożyczki społecznościowe, to też jest wyjście z sytuacji, ale uważaj, są one tylko dla osób, które mogą je spłacić w miarę szybko i dysponują tymi pieniędzmi zgodnie z ich przeznaczeniem. W tych pożyczkach sam ustalasz procent takiej pożyczki według wybranego terminu jej spłaty.

kredyt konsolidacyjnyMożesz wziąć udział w Konkursie na dobry biznesplan. Czasami możesz spotkać się właśnie z taką propozycją, którą ogłaszają banki, duże firmy, czy też czasopisma dla ludzi biznesu. Rozwiązanie tego typu jest naprawdę świetnie, gdyż nic nie musisz tutaj zwracać, ani też rozliczać się z otrzymanych pieniędzy.

Znajdź swojego wspólnika. Przypuśćmy, że masz trochę pieniędzy na uruchomienie biznesu, ale to nie wystarczy. Utwórz zatem spółkę i znajdź wspólnika, który wniesie swój wkład potrzebny do funkcjonowania firmy

Widzisz, nie wszystko stracone… To, że bank odmówił Tobie kredytu, nie oznacza zaraz, że masz wpadać w czarną rozpacz i rezygnować ze swoich planów o utworzeniu firmy. Są inne drogi, które też doprowadzą Cię do sukcesu. Może nie tak pospolite jak kredyt w banku, ale kto wie, czy czasami nawet i nie lepsze.

Zobacz również na inne możliwości kredytowania. Więcej szczegółów na stronie http://finansowaparabola.pl/chwilowki-od-18-lat-ranking.html