Lampki na biurko – kreślarskie, bankierskie, a może z klipsem?

Jesteś uczniem, który długie godziny spędza na odrabianiu lekcji czy na nauce do sprawdzianów? A może Twoja praca jest ściśle związana z komputerem, a więc siłą rzeczy także z biurkiem? Gdy należysz do jednej z powyższych grup musisz zadbać o to, by na podstawowym wyposażeniu przestrzeni roboczej znalazła się dobra lampka na biurko. W sklepach znajdziemy setki tego typu produktów, różniących się nie tylko rozmiarem, kolorem czy zastosowaną żarówką, ale też kształtem. Który z nich wybrać? Jaki najlepiej spełni wymagania studenta, a jaki przyda się w banku czy gabinecie dyrektora?

Łamane ramię – łatwo ustaw miejsce światła

Jeszcze jakiś czas temu kreślarskie lampki biurkowe były wyłącznie wyposażeniem pracowni architektonicznych. Na szczęście obecnie zdecydowanie się to zmieniło i każdy może mieć je w swoim domu. Dlaczego mówimy, że jest to szczęście? Bo są one doskonałym sposobem na doświetlenie nawet bardzo dużych powierzchni blatu. Ramię takiego oświetlenia jest wysokie i łamane zazwyczaj w dwóch miejscach. W punktach zginania montowany jest przegub, za pomocą ustawiamy odpowiednią pozycję padania światła. Co więcej, wspomniany element ruchomy znajdziemy niemal zawsze także przy kloszu, co pozwala na jeszcze większą kreatywność w kreowaniu oświetlenia.

Klips – oszczędność miejsca

Gdy nasza przestrzeń robocza jest niewielka, każdy jej wolny centymetr jest na wagę złota. Dlatego też zamiast oświetlenia z tradycyjną podstawą wybierzmy oświetlenie biurka posiadające wygodny klips. Jest to mały, mocny element, który zaczepia się o powierzchnię blatu. Można go łatwo przepinać w dowolne miejsce, nawet umieszczając na ramie łóżka w sypialni. Wtedy to produkt staje się sprytnym akcesorium pozwalającym na długie, wygodne czytania. Zależnie od potrzeb możemy wybrać mniejszy bądź większy model, z elastycznym bądź sztywnym ramieniem. Zaznaczmy tu też, że taka lampka biurkowa ma zazwyczaj design nowoczesny.

Zielony klosz – symbol finansjery

Jak wygląda najpopularniejsza lampka, którą kiedyś niemal zawsze spotykało się w bankach czy biurach finansowych. Oczywiście jest to biurkowa lampka bankierska. Czym ona wyróżnia się na tle innych modeli do pracy i nauki? Przede wszystkim kształtem. Podstawą wspomnianego produktu jest ciężka podstawa z charakterystycznym, wygiętym, dekoracyjnym ramieniem. Klasyczna wersja tworzona była z mosiądzu, zaś obecnie spotkamy też modele pozłacane czy w kolorach srebrnym, czarnym, a nawet białym.

Kolejna charakterystyczna rzecz to podłużny, zaokrąglony klosz. Pierwsze modele miały kolor zielony, zaś obecnie te biurkowe lampki spotkamy w odcieniach bieli, srebra czy czerni. Co ważne: klosz ma prawie zawsze inny kolor niż podstawa i jest on wykonany z eleganckiego szkła.