Królowa roślin tropikalnych – Neoregelia

Neoregelia – ten rodzaj rośliny został nazwany na cześć dyrektora Cesarskiego Ogrodu Botanicznego w Sankt Petersburgu (Rosja) Edwarda Von Regela w 1860 roku. Za jego panowania rośliny zostały sklasyfikowane według nazw rodzajowych, a Lyman B. Smith, wykształcony na Harvardzie amerykański botanik specjalizujący się w roślinach tropikalnych, w 1934 r. przemianował gatunek na Neoregelia.

Neoregelias są zwarte i zazwyczaj tworzą „kubek” pośrodku, który gromadzi wodę i resztki odżywcze. Ich liście są często nakrapiane, pasiaste lub marmurkowe, co nadaje im wspaniały akcent kolorystyczny i dużo charakteru. Podczas kwitnienia centralne liście często przybierają inny kolor.

Kraje rodzime:

• Brazylia,
• Peru,
• Kolumbia

Warunki wzrostu neoregelii – światło

Pełne światło pośrednie lub umiarkowany odcień. Aby uzyskać więcej koloru, umieść neoregelię w bardziej przefiltrowanym świetle słonecznym. Ten bromeliad zazwyczaj nie lubi bezpośredniego światła – to powoduje oparzenia. W pomieszczeniu użyj miejsca o silnym nasłonecznieniu. Na zewnątrz znajduje się bardziej zacienione miejsce z mniej bezpośrednim słońcem. Popołudniowe słońce jest najgorętsze i najbardziej bezpośrednie, znajdź fajne miejsce porannym lub późnym popołudniem.

Woda

Woda w środkowym kubku – to jego ulubione miejsce więc upewnij się, że kubek nigdy nie wysycha. Preferuje wodę deszczową. Jeśli woda zacznie stagnować, należy ją opróżniać i uzupełniać co tydzień. Unikaj wody z kranu, ponieważ powoduje ona gromadzenie się minerałów.

Temperatura

Trochę bardziej mrozoodporna. Wysokie temperatury nie zaszkodzą roślinie, ale wpłyną na kolor.

Gleba

Często uprawiana w gruncie jako roślina rabatowa, należy używać gleby bardzo dobrze przepuszczalnej. Aby użyć jako rośliny powietrznej, wejdź na drzewo i przymocuj za pomocą mchu nowozelandzkiego lub „orchidei”. Użyj bardzo małej ilości nawozu, aby uzyskać lepszy kolor.

Wilgotność

Preferuje wilgotność, dlatego jeśli jest w bardziej suchym klimacie, spróbuj spryskać bromeliadę. Neoregelie mają najwyższą tolerancję bromeli na wilgoć.

Rozmnażanie

Neoregelia, podobnie jak wszystkie bromelie, rozprzestrzenia się, wytwarzając młode u podstawy. Po zakwitnięciu matka zacznie umierać, a młode przejmą kontrolę.

Przesadzanie

Dojrzałe bromeliady nie powinny być przesadzane. Mniejsze bromeliady można sadzić w małych pojemnikach, dopóki nie ustabilizują się, a następnie przenosić do doniczek – aż zakwitną. Neoregelia są nieco niższymi, szerszymi roślinami niż niektóre inne bromelie więc rzadziej przewracają się w nowych doniczkach.

Wskazówki dla hodowców

Takie rośliny egzotyczne jak neoregelia nie są trudnymi do wzrostu bromeliadami, ale są nieco bardziej zależne od silnego światła, aby uzyskać głębokie, żywe kolory na swoich liściach. Jeśli sadzisz wśród skał, które przenoszą ciepło, zapewnij zacienione drzewo, aby uzyskać większą szansę na te kolory. Liście bledną, jeśli noce będą zbyt gorące. W pełnym słońcu – liście żółkną, jeśli mają za dużo słońca i są ciemnozielone, jeśli nie mają wystarczającej ilości słońca. Zbyt dużo nawozu spowoduje, że bromeliad będzie miał intensywną zieleń.