Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin. Jakie inne waluty kryptograficzne powinny nas zainteresować?
Wiele osób, słysząc o rynku kryptowalutowym, utożsamia go przede wszystkim z Bitcoinem. Trudno się zresztą dziwić – to aktualnie najdroższy aktyw tego rodzaju, a jednocześnie najstarszy cyfrowy pieniądz, który zapoczątkował falę narodzin kolejnych rozwiązań płatniczych opartych na blockchainie oraz sieci peer-to-peer. BTC stał się w zasadzie standardem dla kolejnych kryptowalut i najistotniejszym punktem odniesienia. Od momentu narodzin tworu Staoshiego Nakamoto minęło już jednak sporo czasu. Choć Bitcoin bez wątpienia jest rynkowym hegemonem, nie oznacza to, że doczekał się miana monopolisty. W obiegu funkcjonuje wiele innych, nieco tańszych alternatyw, którymi warto się zainteresować. Jakich? Dlaczego inwestycja w tzw. altcoiny może okazać się opłacalna?
Kupno (bądź ogólnie trading) mniej popularnymi walutami kryptograficznymi polecamy jest z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – nabywając większą liczbę różnych aktywów tego rodzaju różnicuje się swój portfel inwestycyjny. To z kolei stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie przed utratą lokowanego kapitału. Często bowiem zdarza się, że gdy jedne kryptowaluty tracą na wartości, inne zaczynają drożeć. Dywersyfikacja pełni więc rolę asekuracji na wypadek podjęcia kilku wyjątkowo nietrafionych decyzji handlowych.
Oprócz tego altcoiny w ostatnim czasie rosną na znaczeniu. Daleko im jeszcze do osiągnięcia pułapu cenowego Bitcoina, jednak cały rok 2021 pokazał, jaki potencjał drzemie w mniej popularnych cyfrowych pieniądzach. Niektóre z nich (np. Dogecoin) w krótkim czasie znacząco zwiększyły swoją wartość, dzięki czemu niemała grupa traderów zarobiła naprawdę duże pieniądze. Trend wzrostu znaczenia alternatywnych kryptowalut, choć niego ostygł, wcale się nie zakończył. W niespokojnych dla świata czasach, w każdej chwili może nadejść moment, gdy ich rynkowy udział znacząco się powiększy.
Oczywiście nie ma żadnych gwarancji na to, że inwestycja w poszczególne altcoiny ostatecznie się opłaci. Cena kryptowalut zależna jest od wielu czynników, na które trader nie zawsze ma wpływ. Handel kryptowalutami zawsze wiąże się z ryzykiem poniesienia strat. To można ograniczać, działając w oparciu o skutecznie opracowaną strategię oraz przez odpowiednie zarządzanie.
Cardano (ADA)
Cardano to kryptowaluta stworzona w oparciu o podejście badawcze przez inżynierów, matematyków i ekspertów w dziedzinie kryptografii. Wśród współzałożycieli projektu był Charles Hoskinson – jeden z pięciu początkowych członków założycieli Ethereum. Po tym, jak nie zgadzał się z kierunkiem rozwoju ETH, odszedł z niego, a następnie pomagał w tworzeniu Cardano.
Projekt działa w oparciu o 120 prac naukowych dotyczących funkcjonowania kryptografii i blockchaina. To bardzo surowe podejście ma gwarantować niezawodność ekosystemu i jego bezpieczeństwo. Wielu ekspertów określa Cardano „zabójcą Ethereum”, czyli drugiej najpopularniejszej kryptowaluty po Bitcoinie. Zdaniem wielu osób, ADA ma potencjał osiągnąć o wiele więcej od projektu Vitalika Buterina, głównie za sprawą większej wydajności. Cardano jest jednak wciąż w fazie wczesnego rozwoju, co zresztą widać po sporych wahaniach cenowych kryptowaluty. W 2022 roku zanotowała ona dość duży spadek kursowy. W czerwcu trzeba było zapłacić za nią około 45 centów (rekord wynosił 2,85 dolara w sierpniu 2021). Niewykluczone jednak, że ADA zdoła się odbić, a jeśli do tego dojdzie, wówczas obecna stanowi bardzo dobrą okazję do inwestycji.
Polkadot (DOT)
Polkadot to stosunkowo młody projekt, który już zdążył zaskarbić sobie sympatię wielu amatorów kryptowalut. Umożliwia on obsługę kilku blockchainów jednocześnie. Twórcy DOT to Jutty Steiner oraz Gavin Wood, czyli byli menadżerowie… Ethereum. Polkadot rozwiązuje jeden z dość istotnych problemów, z jakimi zmagają się klasyczne krypto, mianowicie możliwość przeniesienia aktywów pomiędzy różnymi blockchainami znajdującymi się w jednej sieci. DOT w porównaniu do innych walut kryptograficznych wykazuje się o wiele większą skalowalnością. Podobnie jak ADA, w ostatnim czasie DOT zaliczył spory spadek cenowy. W czerwcu 2022 za sztukę trzeba było zapłacić około 6,55 USD. Rekord cenowy przypadł na listopad 2021 roku, kiedy to Polkadot kosztowała nawet ponad 55 dolarów.
Dogecoin (DOGE)
O Dogecoinie powiedziano już naprawdę dużo. Słynna kryptowaluta-mem powstała niemal dekadę temu i miała początkowo być swojego rodzaju żartem (parodią). Przez lata na rynku krypto funkcjonowała właśnie w ten sposób. Wszystko zmieniło się w roku 2021, kiedy to do tablicy wywołał ją Elon Musk. Możliwe, że również dla żartu, zaczął dość mocno promować „piesełocoina”. Efekt? Gwałtowny skok cenowy! Przez lata wartość tej krypto oscylowała wokół błędu statystycznego, by w maju 2021 osiągnąć pułap 64 centów za sztukę. Aktualnie jest to aktyw tańszy, o wartości nieprzekraczającej centa. Nie oznacza to jednak, że Dogecoin powinien odejść w zapomnienie. Nie wiemy bowiem, w którym momencie powróci on na salony, a przykład z jego rychłą promocją przez Elona Muska pokazuje, że los niektórych walut kryptograficznych potrafi być bardzo przewrotny.
Polygon (MATIC)
Polygon to token Ethereum który umożliwia działanie sieci Polygon Network, ma na celu apewnienie szybszych i tańszych transakcji w Ethereum przy użyciu łańcuchów pobocznych warstwy 2, które są łańcuchami bloków działającymi obok głównego łańcucha. Brzmi to dość skomplikowanie, ale w gruncie rzeczy technologia ta ma umożliwiać przeprowadzanie szybkich i relatywnie tanich transakcji. MATIC powstał w roku 2017. Aktualnie znajduje się w dołku cenowym. Sztuka kryptowaluty kosztuje około 40 centów. Na przełomie 2021 i 2022 cena wynosiła jednak 2,48 dolara.
Gdzie kupić te kryptowaluty?
Lista interesujących altcoinów jest naprawdę długa. Te powyższe stanowią tylko przykład kilku aktywów, którymi faktycznie warto się zainteresować. Jak kupować kryptowaluty będące alternatywą dla BTC? Najlepiej na specjalnych giełdach. Największe i najlepsze z nich umożliwiają nabycie naprawdę wielu mało popularnych cyfrowych pieniędzy. Warto też sprawdzić oferty kantorów krypto. Traderów, którzy nie potrzebują mieć walut kryptograficznych na własność, może zainteresować handel tego rodzaju aktywami przez zawieranie kontraktów różnicy kursowej przy pomocy dedykowanych platform handlowych.