Idea kultywatora – historia, zalety i wady

Dzisiaj chcemy spojrzeć na zalety i wady stosowania kultywatora ręcznego i przemysłowego, aby lepiej zrozumieć ich pracę oraz części rolnicze, jakich się do tego wymaga. Natomiast, jeśli szukasz samych części do maszyn rolniczych tego rodzaju, ten adres: https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow może Ci się przydać.

Podstawowa idea kultywatora jest to stosowanie go w celu zwalczania chwastów. Idea ta jest starożytna i była stosowana z motykami przez tysiąclecia przed opracowaniem kultywatorów. Hodowcy byli pierwotnie ciągnięci przez zwierzęta pociągowe (takie jak konie, muły lub woły) lub byli popychani lub ciągnięci przez ludzi. To prowadzi nas do tego, czym jest kultywator, zalet i wad korzystania z ręcznego i przemysłowego kultywatora w sektorze rolniczym.

Czym jest kultywator?

Kultywator to jeden z kilku rodzajów narzędzi rolniczych używanych do wtórnej uprawy roli. Jedno znaczenie nazwy odnosi się do ramek z zębami (zwanymi również trzonkami), które przebijają glebę, gdy są przez nią przeciągane liniowo. Inny sens odnosi się do maszyn, które wykorzystują ruch obrotowy dysków lub zębów, aby osiągnąć podobny wynik. Glebogryzarka jest głównym przykładem.

Kultywatory mieszają i rozdrabniają glebę przed sadzeniem (aby napowietrzyć glebę i przygotować gładkie, luźne łoże siewne) lub po rozpoczęciu wzrostu uprawy (aby zabić chwasty — kontrolowane naruszenie wierzchniej warstwy gleby w pobliżu roślin uprawnych zabija otaczające chwasty poprzez wyrywanie ich z korzeniami, zakopywanie ich liści, aby zakłócić ich fotosyntezę lub połączenie obu). W przeciwieństwie do brony, która wytrząsa całą powierzchnię gleby, kultywatory są zaprojektowane tak, aby wzburzać glebę w ostrożny wzór, oszczędzając rośliny uprawne, ale niszcząc chwasty.

Zalety i wady kultywatora ręcznego

Rolnictwo to przede wszystkim ciężka praca fizyczna, dlatego niewątpliwą zaletą ręcznych kultywatorów dla daczy jest minimalizacja wysiłków, które należy wykonać w uprawie i pielęgnacji sadzenia. Również wśród zalet tego narzędzia ogrodowego można wyróżnić:

-łatwość użytkowania: jedyną zasadą działania jest opieranie się o podłoże i pchanie we właściwym kierunku;
-brak konieczności konserwacji (smarowanie, tankowanie);
-ostrożne wycinanie chwastów: kultywatory ręczne nie rozrywają ich między rzędami, jak samobieżne odpowiedniki;
-możliwość obróbki delikatnych i trudno dostępnych miejsc na terenie (klomby, szklarnie, pagórki alpejskie, przestrzenie między drzewami i krzewami);
-przystępność ceny.

Oczywiście powyższe narzędzia mają ograniczenia:

-starzenie się przed nowoczesnymi samobieżnymi odpowiednikami;
-konieczność wymiany talerzy w ręcznych kultywatorach wirnikowych;
-niska wydajność – nadaje się tylko do zadań na ograniczonych, małych powierzchniach;
-potrzeba użycia siły fizycznej;
-niska wydajność na gruntach pierwotnych i twardych.

Jak widać kultywatory ręczne mają tak samo dużo wad, jak i zalet i ostatecznie sprowadza się to do indywidualnej decyzji, czy chce się z nich korzystać.

[TB]

Polecamy:
Jak w prosty i funkcjonalny sposób zaaranżować jadalnię?