Kurtka – przydatna odzież bez względu na to, gdzie wybierasz się na urlop!

kopalnia bazarGdybyś mógł wziąć tylko jedną kurtkę na następną urlopową przygodę, co byś wybrał? Najpierw ustalmy warunki pogodowe i rodzaj aktywności, którą będziesz wykonywać.

Urlop „na zimno”?

Jeśli będziesz odpoczywał w miejscu o raczej niskich temperaturach, będziesz potrzebować kurtki zapewniającej doskonałą izolację.

Szukaj więc kurtki posiadającej odpowiedni izolator, zapewniający wyjątkowe ciepło i oddychalność. Kurtki męskie 4f przykładu utrzymują ciepło ciała, zapobiegając jego dyfuzji w formę zimnego powietrza. Pamiętaj, że im większa objętość wypełnienia – tym większa ilość uwięzionego powietrza i większa izolacja. Konstrukcja kurtki puchowej, również sama w sobie wpływa na możliwości izolacyjne kurtki.

Urlop „na zimno i mokro”?

Jeśli warunki, w które będziesz się zapuszczać, będą zimne i mokre, powyższa opcja nie będzie to najlepsza opcja, ponieważ taki izolator puchowi traci zdolność izolowania się, gdy jest mokry i powoli schnie.

Najlepsza opcja: syntetyczne wypełnienie. Wypełnienie syntetyczne ma na celu odtworzenie właściwości puchu, ale ma dodatkową zaletę, że jest bardziej odporne na wilgoć i szybciej schnie. Syntetyczna kurtka wypełniająca może być tańszą alternatywą dla puchu i jest naturalnie hipoalergiczna. Wadą syntetycznych jest to, że takie kurtki zwykle są cięższe i bardziej masywne, wymagające większej wagi i objętości, aby utrzymać ciepło.

Syntetyczne wypełnienie dokonało ogromnych skoków technologicznych – to innowacyjne włókno, które naśladuje równoważne ciepło 550 mocy napełniania i można je znaleźć w wielu kurtkach dostępnych na rynku.

Urlop „na mokro”?

Jeśli musisz zachować suchość, wodoodporna kurtka zapewni najlepszą ochronę w ekstremalnych warunkach. Większość kurtek przeciwdeszczowych nie ma podszewki, więc w zimnych warunkach najlepiej nosić je na polarowej lub merynosowej warstwie środkowej.

Najlepsza opcja: GORE-TEX® lub softshell. GORE-TEX® to niezawodny wodoodporny, oddychający i wytrzymały materiał, który ochroni Cię przed nagłą ulewą. Materiał jest idealny do codziennych dojazdów, a także do bardziej aktywnych zajęć. Po prostu to wodoodporna, oddychająca i trwała tkanina, która ochroni Cię przed deszczem

Aktywny urlop?

Jeśli będziesz w czasie urlopu naprawdę fizycznie aktywny, będziesz potrzebować kurtki, która jest wysoce oddychająca i idealnie odprowadza wilgoć – abyś nie musiał czuć się gorąco i lepko. Jeśli twoja aktywność wymaga sporego ruchu, jak wspinaczka, będziesz potrzebować kurtki, która jest elastyczna i elastyczna oraz pozwala na pełen zakres ruchu.

Najlepsza opcja: polar

Kurtka polarowa jest doskonałym wyborem dla aktywności fizycznej, ponieważ:

  • zapewnia ciepło i lekkość
  • jest wysoce oddychająca
  • odprowadza wilgoć

Większość z nich jest również elastyczna, a bardziej techniczne opcje zapewniają pełen zakres ruchu. W łagodnych warunkach można ją nosić na technicznej koszuli lub podkoszulku. W chłodniejszych lub mokrych warunkach nałóż na oddychającą i elastyczną wodoodporną lub izolacyjną kurtkę na wierzch.