Co łączy białą listę podatników VAT z faktoringiem?

Prowadzenie firmowych finansów wymaga sporej znajomości prawa finansowego, podatków i rachunkowości. Owszem, wielu przedsiębiorców decyduje się na przekazanie prowadzenia dokumentacji i finansów firmom księgowym. Warto jednak znać podstawy i wiedzieć, gdzie zachować ostrożność i kiedy warto sprawdzać swoich kontrahentów.

Przepływ pieniędzy pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi odbywa się nieustannie. Bardzo często otrzymujemy faktury na spore kwoty, które niejednokrotnie opłacamy bez dokładnego przyjrzenia się numerowi konta. Zanim jednak je opłacimy, warto sprawdzić, czy podane numery kont faktycznie są obowiązującymi kontami firmowymi. W tym celu powstała biała lista podatników VAT, bezpłatny rejestr, do którego dostęp ma każdy przedsiębiorca. Warto do niego zaglądać za każdym razem, gdy mamy do opłacenia fakturę.

biała lista

Biała lista podatników VAT jak zgłosić

Przedsiębiorcy nie muszą nic robić, aby znaleźć się na białej liście podatników VAT. Jest ona uzupełniana automatycznie. Znajdują się na niej podstawowe informacje o firmie, a także rachunki bankowe firmowe, które zostały podane podczas rejestracji w zgłoszeniu identyfikacyjnym do urzędu skarbowego.

Czemu służy biała lista podatników VAT?

biała lista podatników

Kontrahenci mogą więc na białej liście VAT sprawdzić, czy numery kont bankowych podane na przykład na fakturach zgadzają się z numerami znajdującymi się na liście. Jednym z celów, do jakich służy biała lista jest więc sprawdzanie kontrahentów i zabezpieczenie przedsiębiorców w razie większych transakcji. Jeśli bowiem opłacając fakturę na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych uiścimy ją na inny rachunek bankowy niż ten znajdujący się na białej liście, nie będziemy mogli tej kwoty wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, jeśli wystawca faktury nie uiści podatku VAT, odpowiedzialność będzie solidarna. Przedsiębiorca, który dokonał przelewu będzie również musiał ponieść odpowiedzialność. Jednym z celów białej listy VAT jest ograniczenie oszustw podatkowych, zwiększenie bezpieczeństwa i transparentności obu stron transakcji biznesowych.

Faktoring a biała lista

biała lista podatników vat

Biała lista podatników VAT służy nie tylko kontrahentom, ale również firmom faktoringowym, z których przedsiębiorcy korzystają bardzo często. Czym jest faktoring? Jest to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy, które opłacają fakturę za klientów firmy. Oczywiście potrącając jednocześnie należność dla siebie. Dzięki faktoringowi można zachować płynność finansową, nie trzeba czekać na opłacenie faktury przez kontrahenta, szczególnie tej z długim terminem płatności, co zapewnia środki finansowe na bieżącą działalność firmy. Firmy faktoringowe również sprawdzają białą listę VAT i środki wypłacają wyłącznie na numery kont znajdujące się na niej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nadużyć, a środki finansowe trafiają dokładnie na to konto, na jakie powinny.

biała lista vat

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy więc, czym jest faktoring oraz biała lista podatników VAT. Oba te narzędzia są niezbędne do zabezpieczenia swojej działalności gospodarczej: faktoring – do zyskania odpowiedniej płynności finansowej, a biała lista – do ustrzeżenia się przed oszustwami. Warto korzystać ze wspomnianych tu komponnentów, zwiększają one bowiem bezpieczeństwo naszej firmy.