Jakie pomoce logopedyczne przydadzą się w terapii Metodą Krakowską?
Metoda Krakowska to forma terapii dla dzieci z zaburzeniami rozwoju. Na czym polega? Jakie pomoce są potrzebne w trakcie terapii? Artykuł może zaciekawić nie tylko osoby bezpośrednio związane z tą formą terapii.
Pomoc dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi to ważne zagadnienie. Coraz większy odsetek dzieci dotyka jakaś forma zaburzenia – autyzm, zespół Aspergera, alalia, afazja, dysleksja itd. Dlatego znalezienie odpowiedniej terapii, która pomoże takim dzieciom nadrobić zaległości i umożliwi im komunikację z otoczeniem ma zasadnicze znaczenie.
Metoda Krakowska w Polsce
Metoda Krakowska to jedna z terapii przeznaczona, dla dzieci w wieku przedszkolnym, które mają problem z rozwojem. Została stworzona w Polsce, przez profesor Jagodę Cieszyńską i staje się coraz bardziej popularna. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć poza Krakowem i Warszawą doświadczonych terapeutów tej Metody. Dzisiaj jest już ponad 100 certyfikowanych terapeutów, rozsianych po całym kraju. W wielu miastach powstały gabinety terapeutyczne dedykowane tej metodzie, na przykład – Centrum Terapii i Rozwoju Dzieci Juniora w Lublinie.
Jak zacząć terapię Metodą Krakowską?
Na terapię Metodą Krakowską zgłaszają się nie tylko rodzice dzieci zaburzonych, ale także tacy, którzy chcą pomóc w rozwoju swojego dziecka. Rodzice, którzy podejrzewają jakiś rodzaj zaburzenia u swojego dziecka mają dwie ścieżki, które prowadzą do rozpoczęcia terapii. Pierwsza: można zgłosić się bezpośrednio do jednego z certyfikowanych terapeutów wpisanych na na listę terapeutów Metody Krakowskiej. Każdy terapeuta na podstawie informacji zdobytych podczas pierwszego spotkania ustali poziom rozwoju dziecka i kolejne etapy pracy z dzieckiem. Druga droga to zapisanie się na diagnozę w Centrum Metody Krakowskiej w Krakowie. Profesor Jagoda Cieszyńska oraz doktor Marta Korendo wykonują testy, na podstawie których określa się rodzaj i poziom zaburzenia oraz zostaje ułożony program terapii.
Pomoce do terapii Metodą Krakowską
Terapia Metodą Krakowską opiera się w głównej mierze na zaangażowaniu rodziców lub opiekunów w pracę z dzieckiem. Terapeuta może raz lub dwa razy w tygodniu prowadzić zajęcia, ale w domu dziecko musi ćwiczyć każdego dnia. Wymaga to ogromnego zaangażowania i poświęcenia ze strony rodziców. Aby skutecznie realizować program pracy z dzieckiem rodzice muszą zaopatrzyć się w konkretne pomoce do terapii. Każdy element terapii wymaga innych narzędzi.
Jednym z podstawowych akcesoriów są słuchawki nauszne dla dziecka. To na nich dziecko każdego dnia, najlepiej dwa razy po 10 minut, słucha specjalnie przygotowanych nagrań. Płyty wraz z książeczkami wchodzą w skład serii „Słucham i uczę się mówić”, który obejmuje 15 zestawów.
Kolejny podstawowy zestaw pomocy terapeutycznych to zeszyty ćwiczeń do sekwencyjno-symultanicznej nauki czytania®. Pomagają one posiąść umiejętność czytania, która bardzo różni się od tej stosowanej w szkolnictwie. Dziecko uczy się zgodnie z etapami nauki mowy – jest to naturalny sposób, dzięki któremu trzylatki uczą się czytać. Nauka czytania jest bardzo ważna w Metodzie Krakowskiej, stanowi podstawę tej terapii.
Pomoce logopedyczne i terapeutyczne do Metody Krakowskiej można zakupić w sklepie juniora.pl. To jedyny tego typu sklep w Polsce. W jednym sklepie można znaleźć wszystkie potrzebne do terapii pomoce, artykuły, zabawki itd.
Metoda Krakowska to terapia, która odnosi ogromne sukcesy. Więcej na jej temat można się dowiedzieć na portalach Metody Krakowskiej.