Mądra decyzja to pewny zawód

W niepewnych czasach, gdzie trudno o stałą i pewną pracę, należy dokonać trafnych decyzji dotyczących naszej przyszłej kariery zawodowej, aby zapewnić sobie dobry start. Takim dobrym wyborem będzie szeroko pojęta informatyka. Najwięcej wakatów jest nadal w branży IT. Przybywa nowych technologii, aplikacji, przez co generują się nowe wolne stanowiska pracy.

Dlaczego pracować jako informatyk?

Jest wiele powodów dla których warto zacząć pracę jako informatyk nie są to tylko wysokie zarobki, pewna praca, awans zawodowy, rozwój kompetencji. Jest to przede wszystkim praca w nowym segmencie rozwoju technologicznego i niewyobrażalna szansa wpływu na nową otaczającą rzeczywistość. Ciągle jest duże zapotrzebowanie na polskich informatyków, którzy z powodzeniem pracują w polskich międzynarodowych miejscach pracy lub wyjeżdżają do zagranicznych firm. Jeśli skończyliśmy studia informatyczne to pozostaje nam tylko przygotowanie dobrego CV oraz listu motywacyjnego aby zacząć przygodę podczas stażu lub pracy na etacie. Początki kariery będą trudne, lecz szybko awansujemy na pozycje middle a następnie seniora.

Największe firmy informatyczne czekają właśnie na Ciebie

Jednakże, jeśli nawet nie skończyłeś studiów informatycznych to nie masz się czym martwić. Powinieneś spróbować sił w praktycznym kursie programowania lub projektowania w branży IT, dzięki którym będziesz mógł zdobyć pierwsze doświadczenie oraz umiejętności juniorskie w branży. Tak renomowane i poważane duży firmy jak: Comarch, UPC, Dell, Google, IBM oraz wiele więcej są dla tysięcy ludzi z branży IT, którzy chcą pracować i są gotowi się ciągle uczyć.

Czym zajmuje się programista oraz informatyk?

Informatykiem jest zostać łatwo, wystarczy ukończyć studia lub szkołę średnią na kierunku informatyka. Na studiach w sposób zaawansowany dowiesz się na temat podstaw programowania, przetwarzania oraz przekazywania informacji. Jednakże na studiach musisz się ukierunkować i wybrać specjalizację w IT, którą będziesz podążać oraz na którą jest największe zapotrzebowanie. To gwarantuje wyższe zarobki i możliwość szybszej kariery zawodowej. Informatyka skupią się ogonie na tym czym jest przetwarzanie sygnałów, wiedzy inżynieryjnej matematycznej oraz fizycznej. Poznaje się tylko wybrane języki programowania, uczy się o tym jak zbudowany jest komputer- PC. Informatyk może zajmować się sztuczną inteligencją, nadzorem nad bazami danych, opieką nad serwerami oraz sprzętem komputerowym. Informatyka jest ogólnym pojęciem w przeciwieństwie do specjalizacji jakimi są na przykład języki programowania.

Programista natomiast jest to specjalista w danej dziedzinie. Ma kompetencje do rozumienia oraz komunikowania się z komputerem w określonym języku programowania w celu tworzenia stron www, aplikacji, narzędzi oraz systemów. Należy wyjaśnić dwa ważne pojęcia jakim są front end, czyli programowanie tego co widz użytkownik, czyli interfejs, wygląd oraz back endzie, to jest zaplecze strony internetowej, aplikacji, programu, niewidoczne dla użytkownika. Główną cechą dla programisty jest ciągła zmiana oraz rozwój swoich kompetencji twardych. Wciąż wychodzi mnóstwo nowych technologii z którymi programista musi się zapoznać, powstają nowe biblioteki.

Czy mam szansę, żeby zostać programistą lub informatykiem?

Na pewno nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, Do bycia informatykiem potrzebujemy logicznego myślenia, dobrej pamięci, kreatywności oraz dużo motywacji do ciągłej pracy i nauki. Ważną cechą jest cierpliwość, istnieje wiele problemów które wymagają wiele pracy lub są bardzo nudne i monotonne. Zawód programisty lub każdy inny z branży IT jest pewnym krokiem w przyszłość, bez żadnych wątpliwości zaowocuje w przyszłości lepszymi zarobkami i zapewni satysfakcję, dzięki życiu w świecie IT.