Magnez a problemy ze stawami

Niektórzy uważają magnez za cudowny minerał. Jego funkcje biologiczne są zbyt liczne, aby mogły tu zapewnić inne niż funkcje ochronne w chorobach sercowo-naczyniowych, niektórych nowotworach, metabolizmie cholesterolu, problemach zmęczenia, problemów ze snem oraz problemów z depresją i lękiem. W tym artykule skoncentrujemy się na korzystnym wpływie magnezu na ból stawów, abyś wiedział na 100%, że zażywanie takich preparatów jak l treonian magnezu naprawdę ma sens.

Czy magnez jest dobry na ból stawów?

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu lub składnika odżywczego żywności, istnieje kontrowersje, czy suplementacja magnezem pomogłaby komuś z bólem stawów. W przypadku każdego badania, które sugeruje, że magnez pomaga w bólu kolana, możesz znaleźć badanie, które mówi, że tak nie jest. Są tacy, którzy twierdzą, że magnez lub jakikolwiek rodzaj suplementacji może zapewnić efekt placebo. To również jest całkowicie możliwe. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie szukasz korzyści płynących z magnezu. Rola magnezu w zapaleniu i odbudowie chrząstki w pomaganiu pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów jest dosyć znana w medycynie. Więc znowu, zawsze pamiętajmy, że suplementy mogą przynieść pewne korzyści, ale jeśli masz silny ból kolana lub załamanie się choroby zwyrodnieniowej stawów, jest bardzo mało prawdopodobne, że suplementacja magnezem odwróci stan zwyrodnieniowy kolana, ale na pewno może Cię wspierać na drodze do zdrowia.

Co warto wiedzieć?

• Magnez jest szeroko zaangażowany w procesy fizjologiczne człowieka (stany zapalne), które mogą odgrywać kluczową rolę w powstawaniu i progresji chorób.
• Uważa się, że niedobór magnezu jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju i progresji choroby zwyrodnieniowej stawów.

Niedobór magnezu jest aktywny w kilku szlakach, które są związane z chorobą zwyrodnieniową stawów, w tym:

• wzrost mediatorów stanu zapalnego,
• uszkodzenie chrząstki,
• wadliwa biosynteza chondrocytów,
• zwapnienie w tkankach miękkich,
• osłabione działanie leków przeciwbólowych (magnez poprawia działanie środków przeciwbólowych, temat, który należy przedyskutować z lekarzem).

Liczne dowody w modelach zwierzęcych sugerują, że suplementacja żywieniowa lub wstrzykiwanie magnezu stanowią skuteczne terapie choroby zwyrodnieniowej stawów. Już niejeden zespół badawczy wziął te fakty pod uwagę z wcześniejszych badań, które sugerują, że niski poziom magnezu może przyczyniać się do przewlekłego stanu zapalnego i choroby zwyrodnieniowej stawów. Zapalenie ogólnoustrojowe o niskim stopniu nasilenia może odgrywać ważną rolę w rozwoju i progresji choroby zwyrodnieniowej stawów. Wcześniejsze badania wykazały, że niskie spożycie magnezu w diecie może być związane z podwyższonym poziomem białka C-reaktywnego w surowicy. Badania na zwierzętach wykazały również, że niektóre cytokiny prozapalne wzrastają, gdy zwierzęta testowe pozbawiono magnezu. Istnieje również silna korelacja między magnezem a odpowiedzią immunologiczną.