Maluch ma zatkany nosek? Znamy na to radę!

To maleńkie narzędzie, ale aspirator do nosa i strzykawka z gumową gruszką mogą przynieść słodką ulgę zakatarzonemu dziecku. Oto dokładnie, jak go używać – po prostu przygotuj się na kilka łez, które może spowodować aspirator do nosa pomoże Ci znaleźć ten najlepszy i dopasowany do potrzeb Twoich i twojego dziecka.

Każdy rodzic powie Ci, że aspirator do nosa lub gumowa strzykawka z gruszką to niezbędny element apteczki. Te małe narzędzia pomagają rodzicom oczyścić wrażliwe kanały nosowe noworodka, pomagając złagodzić przekrwienie u wybrednego dziecka, które może mieć trudności z karmieniem i oddychaniem.

Niemowlęta często zarażają się wirusami powodującymi zatory oddechowe. Starsze dzieci mogą po prostu zacząć oddychać przez usta, gdy mają zatkany nos – dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia naprawdę walczą. Wprowadź aspirator do nosa lub strzykawkę gruszki. Zwykle zaleca się rodzicom umieszczenie kilku kropli lub zastrzyków roztworu soli (dostępnego w aptece) do każdego nozdrza w celu skroplenia wydzieliny. Połóż dziecko na plecach, aby nanieść roztwór soli i pozwól mu siedzieć przez 20 sekund, aby sprawdzić, czy to samo pomoże złagodzić zatory. Jeśli nie, możesz spróbować aspiratora lub strzykawki z gruszką. Zaleca się również nawilżacz z zimną mgiełką, aby złagodzić zatory.

Aspirator lub strzykawka z gruszką – jaka jest różnica?

Cóż, źródło ssania, naprawdę. Aspirator wykorzystuje elastyczną rurkę, która jest umieszczana w nozdrzu dziecka, podczas gdy ty ssiesz drugi koniec rurki. Śluz jest zatrzymywany w jednorazowym filtrze lub kawałku chusteczki, w zależności od modelu. Niektóre produkty mogą się nieznacznie różnić, ale farmaceuta może wyjaśnić, jak używać dowolnego kupowanego produktu. Za pomocą strzykawki z gruszką wycisnąć powietrze z gruszki, aby wytworzyć podciśnienie przed umieszczeniem końcówki w nosie dziecka, następnie bańka jest uwalniana w celu odsysania śluzu, a wszelkie wydzieliny są wydalane do tkanki. Ostrzegamy, że większość dzieci robi się dość zrzędliwa, gdy dosłownie ssą smarki, więc staraj się uspokoić malucha, próbując wykonać zadanie tak szybko, jak to możliwe.

Pamiętaj, aby wytrzeć końcówkę każdego z nich i powtórzyć te same kroki w drugim nozdrzu. Pamiętaj, że kanały nosowe dziecka są delikatne, więc ssanie delikatnie, niezbyt głębokie i nie więcej niż trzy razy dziennie. Aspiratory i ampułko-strzykawki należy czyścić po każdym użyciu niewielką ilością mydła i ciepłej wody. Dobrze spłucz i pozostaw do wyschnięcia, końcówką do dołu.

Twoje dziecko powinno lepiej odżywiać się, a po użyciu aspiratora lub ampułko-strzykawki powinnaś zauważyć poprawę jego zachowania. Niemowlęta czują się znacznie lepiej, jeśli mają odblokowane noski. Mimo to uważaj, aby zbyt często używać aspiratora. Jeśli robisz to cały czas, to prawdopodobnie znak, że powinnaś udać się do lekarza lub szpitala na ocenę. Skąd wiesz, czy wyjazd na ostry dyżur jest konieczny? Jeśli Twoje dziecko jest różowe, dobrze wygląda, nie jest zestresowane i dobrze się odżywia, możesz skontaktować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Ale jeśli maluch wygląda blado lub szaro, ma problemy z oddychaniem, jest przygnębiony lub źle je, czas udać się na pogotowie.