Metale jak ropa naftowa: kiedyś ich zabraknie
Światowa gospodarka opiera się na metalach – bez nich nie byłoby ani ogromnej ilości produktów, ani opakowań, ani maszyn do produkcji jednych i drugich. Nieustanny rozwój gospodarki i wzrost produkcji pociągają za sobą wzrost zapotrzebowania na metale, tych jednak nie przybywa, a wręcz przeciwnie: złoża rud wielu metali są na wyczerpaniu lub wystarczą na nie więcej niż kilkadziesiąt lat. Co wtedy? Być może uda się wynaleźć tworzywa sztuczne, które je zastąpią, ale to tylko hipoteza.
W tej sytuacji ludzie już dawno temu odkryli, jak ważny jest recykling, a więc i skup metali. Punkty skupu złomu są dziś naturalnym elementem łańcucha dostaw materiałowych, albowiem złom można przy minimalnych tylko stratach zamieniać w pełnowartościowe metale nadające się do ponownego wykorzystania. Gdy trzymamy w ręku jakiś metalowy przedmiot, możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, ile „żyć” mają za sobą niektóre jego cząsteczki.
Skupowi podlegają wszystkie metale, ale szczególne znaczenie ma skup metali rzadkich, gdyż popyt na nie jest ogromny, a podaż minimalna. W Polsce skupem metali szlachetnych i rzadkich zajmuje się m.in firma https://zlomskup.eu/metale-szlachetne-i-rzadkie. Wystarczy się z nią skontaktować, a odbiór złomu nastąpić może w dowolnym miejscu w Polsce, bezpośrednio u klienta. Przyjrzyjmy się niektórym chętnie skupowanym metalom.
Na przykład cyna
Jednym z takich metali jest cyna, znana powszechnie jako spoiwo lutownicze. Jeszcze niedawno temu lutowano za pomocą stopu cyny z ołowiem, jednak Unia Europejska zakazała stosowania tego szkodliwego dodatku, zastąpiono go więc srebrem, bizmutem i miedzią. Cyna to przede wszystkim elektronika, ale także… puszki, naczynia i konwie na mleko, na których tworzy warstwę antykorozyjną.
Tytan – lekki, ale niesamowicie twardy
Tam, gdzie potrzebny jest metal najtwardszy z twardych, a zarazem lekki, czyli np. w lotnictwie, kosmonautyce, motoryzacji, metalurgii, a nawet protetyce, w tym stomatologicznej, nieodzowny jest tytan. Można go znaleźć m.in. w wózkach inwalidzkich, kulach, implantach i protezach, okuciach żeglarskich oraz narzędziach chirurgicznych.
Pallad – składnik katalizatorów
Występuje rzadziej niż złoto, jest zresztą mianem białego złota nazywany. O ile platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów spalin w silnikach diesla, pallad służy do tego samego w silnikach benzynowych. Ponieważ przemysł stopniowo odstępuje od diesli, popyt na pallad rośnie i trend ten utrzyma się, dopóki miejsca pojazdów napędzanych paliwem płynnym nie zastąpią elektryczne.
Platyna – nie tylko biżuteria
Wyroby z platyny są doskonale znane miłośnikom biżuterii, ale nie tylko precjoza i katalizatory jej potrzebują. W przemyśle elektronicznym platyna służy do produkcji niektórych elektrod, rezystorów do pomiaru temperatury oraz termopar. Właściwości platyny doceniono także w medycynie, gdy okazało się, że może być pomocna w leczeniu niektórych chorób nowotworowych, a także schorzeń serca. Potrzebna jest także w przemyśle chemicznym, który wykorzystuje platynę do produkcji kwasu azotowego, bez którego nie byłoby wielu nawozów sztucznych.
Cześć, myślicie że skup elektroniki przyjmuje sprzęt typu procesory i płyty główne z komputerów? Gdzie można się pozbyć takich rzeczy?