Ogólny opis monitora – sprawdź, czy znasz podstawy przed zakupem!

Monitor to sprzęt komputerowy, który wyświetla informacje wideo i graficzne generowane przez podłączony komputer za pośrednictwem karty graficznej komputera. Monitory są podobne do telewizorów, ale zwykle wyświetlają informacje w znacznie wyższej rozdzielczości. W przeciwieństwie do telewizorów, monitory komputerowe zwykle siedzą na biurku, a nie są montowane na ścianie. Monitor jest czasami określany jako ekran, wyświetlacz, wyświetlacz wideo, terminal wyświetlania wideo, jednostka wyświetlania wideo lub ekran wideo.

Ogólny opis monitora

W komputerze stacjonarnym monitor jest podłączany za pomocą kabla do portu na karcie graficznej lub płycie głównej komputera. Mimo że monitor znajduje się poza główną obudową komputera, jest istotną częścią systemu.

Ważne jest, aby odróżnić monitor od rzeczywistego komputera, zwłaszcza w przypadku komputerów stacjonarnych. Wyłączenie monitora podłączonego do komputera to nie to samo, co wyłączenie rzeczywistego komputera, którego komponenty (takie jak dysk twardy i karta graficzna) są umieszczone w obudowie komputera.

Monitory są wbudowane jako część komputera w:

  • laptopy,

  • tablety,

  • netbooki,

  • komputery stacjonarne typu „wszystko w jednym”

Możesz jednak kupić osobno, jeśli chcesz zaktualizować swój obecny monitor lub skonfigurować konfigurację z wieloma monitorami.

Monitory występują w dwóch głównych typach: LCD i CRT. Monitory CRT, które są głębokie, wyglądają jak staroświeckie telewizory. Monitory LCD są znacznie cieńsze, zużywają mniej energii i zapewniają lepszą jakość grafiki. OLED to kolejny typ monitora, który jest ulepszeniem w stosunku do LCD, zapewniając jeszcze lepsze kolory i kąty widzenia, ale także wymagający większej mocy. Monitory LCD mają przestarzałe monitory CRT ze względu na wyższą jakość, mniejszy ślad na biurku i malejącą cenę LCD. Jednak monitory OLED są nadal droższe i dlatego nie są tak szeroko stosowane w domu. Większość monitorów jest uważana za urządzenia wyjściowe, ponieważ zwykle służą one tylko do wyświetlania informacji na ekranie, ale niektóre z nich są również ekranami dotykowymi. Ten typ monitora jest uważany za urządzenie wejścia / wyjścia. Niektóre monitory mają zintegrowane akcesoria, takie jak mikrofon, głośniki, kamera lub koncentrator USB.

Ważne fakty dotyczące monitora

Najpopularniejsze marki monitorów komputerowych to Acer, Hanns-G, Dell, LG Electronics, Scepter, Samsung, HP i AOC. Możesz kupić monitory od tych producentów bezpośrednio lub za pośrednictwem sprzedawców detalicznych. Monitor zwykle podłącza się do portu HDMI, DVI lub VGA. Inne złącza obejmują USB, DisplayPort i Thunderbolt. Przed zainwestowaniem w nowy monitor do użytku z komputerem upewnij się, że oba urządzenia obsługują ten sam typ połączenia.

Na przykład nie kupuj monitora z portem HDMI, jeśli komputer obsługuje tylko połączenie VGA. Chociaż większość kart wideo i monitorów ma wiele portów do współpracy z różnymi rodzajami urządzeń, nadal ważne jest, aby sprawdzić ich kompatybilność.