Na co szczególną uwagę musi zwracać projektant wnętrz luksusowych?
Przestrzeń, linia, formy, światło, kolor, tekstura i wzór stanowią podstawę każdego projektu wnętrza. W tym artykule omówimy kilka zasad projektowania wnętrz luksusowych, które określają, w jaki sposób należy stosować te elementy. Projektant wnętrz luksusowych musi być dobrze obeznany z tymi zasadami projektowania wnętrz, aby umieścić rozmieścić i zorganizować tych kilka elementów tak, aby uzyskać idealnie ekskluzywną kompozycję. Więc bez dalszych ceregieli, przechodzimy do zasad projektowania wnętrz zainspirowanych ofertą http://luksusowe-wnetrza.pl/
1. Jedność
Zasada Jedności, jak sama nazwa wskazuje, podkreśla fakt, że wśród wszystkich 7 elementów powinno istnieć poczucie jednolitości lub harmonii. Projektowanie wnętrz powinno służyć jako wizualny przewodnik dla osoby, która zrozumie przestrzeń życiową, a bez niej przewodnik wizualny może tylko pomylić osobę. Wszystkie użyte elementy powinny się uzupełniać, a płynne przejście powinno istnieć od jednego do drugiego. Dobra znajomość wyrównania obiektów, podobieństwa koloru, wzoru, tekstury, odległości obiektów, grupowanie elementów opartych na podobieństwie, kontynuacja i nakładanie się elementów wystroju wnętrz to kilka sposobów na osiągnięcie „jedności” w aranżacjach wnętrz.
2. Równowaga
Zasada równowagi odnosi się do uporządkowanego rozkładu elementów o takiej samej wadze wizualnej, co pozwala osiągnąć równowagę wizualną. Równowaga jest osiągana tylko wtedy, gdy wizualna waga elementów jest równomiernie rozłożona wzdłuż centralnej osi lub punktu, który może być zarówno rzeczywisty, jak i wyobrażony. Równowagę można osiągnąć za pomocą trzech popularnych sposobów, mianowicie:
- symetrycznego
- asymetrycznego
- radialnego
W symetrycznym, przestrzeń jest podzielona na dwie równe połówki skupione na centralnej osi, a obie połówki są równomiernie skompensowane, aby nadać spokojnej przestrzeni mieszkalnej. W Asymetrycznym można użyć dowolnej nieparzystej liczby, utrzymując wyimaginowaną oś centralną jako punkt centralny. Chociaż asymetryczna równowaga jest trochę trudna do osiągnięcia w porównaniu z symetryczną, to wynik jest bardziej naturalny i energetyczny w porównaniu z poprzednim. Balans promieniowy obejmuje element centralny (jak żyrandol lub okrągły stół jadalny), z którego wszystkie inne elementy wydają się promieniować, aby ułożyć się w okrągłą symetrię.
3. Rytm
Zasada rytmu zasadniczo sugeruje połączenie różnych elementów wystroju wnętrza. Ten ruch jest niezbędny do utrzymania wizualnego tempa pomiędzy elementami, które mają różne ciężary wizualne. Elementy powtarza się w uporządkowany sposób, a przestrzenie między nimi tworzą poczucie rytmu. Rytm można osiągnąć w każdej przestrzeni życiowej, stosując następujące trzy metody – powtarzanie, przemianę i progresję. Powtórzenie odnosi się do powtarzalnego używania elementów projektu, takich jak kolor, tekstura i wzór, lub dowolnych innych atrybutów fizycznych, takich jak elementy wystroju domu, w uporządkowany sposób. Alternacja/Przemiana to metoda tworzenia rytmu przez przemianę dwóch lub więcej elementów w predefiniowany sposób, natomiast w Progresji elementy są ułożone w porządku rosnącym lub malejącym, lub ich rozmiar, gradient kolorów lub inne charakterystyczne cechy zachowały rytm właśnie.