Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe

2-1

Coraz częściej na usługi biura rachunkowego decydują się zarówno przedsiębiorstwa jak i prywatne osoby potrzebujące indywidualnej porady. I o ile ta druga grupa stawia na jednorazową lub doraźną współpracę, to przedsiębiorstwa współpracują długofalowo z konkretnym biurem rachunkowym, dlatego też tak ważny jest odpowiedni wybór rzetelnej instytucji, z którą będziemy współpracować przez dłuższy czas.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Bardzo często dokonując ostatecznego wyboru biura rachunkowego kierujemy się konkurencyjną ceną usług. Jest to ważna kwestia, ale nie powinna ona ostatecznie przeważać na korzyść konkretnej instytucji. Oprócz samej wyceny prowadzonych przez instytucję rachunkową usług przy wyborze konkretnej placówki warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które pokrótce przedstawimy. Pierwszą i zarazem jedną z najważniejszych kwestii, na które zwraca się uwagę podczas wyboru biura rachunkowego jest zakres jego działalności. Patrząc na te, które wstępnie wybraliśmy nietrudno zauważyć, że działalność biur rachunkowych jest podobna i najczęściej zajmuje się rachunkowością podatkową oraz obsługą kadrowo- płacową.

Obszar działalności jest szczegółowo określony w rozporządzeniu, stąd podobna sfera działalności wszystkich biur. Mówiąc o tym aspekcie warto również na wstępie określić swoje oczekiwania względem biura rachunkowego oraz zakres obowiązków, które będziemy chcieli zlecić instytucji, co od początku ułatwi nam wstępny wybór instytucji. Mówiąc o działalności biura rachunkowego należy sprawdzić, czy instytucja, którą jesteśmy zainteresowani posiada certyfikat Ministerstwa Finansów. Dokument ten jest konieczny do prowadzenia usług księgowych, jednak należy wiedzieć, że wystawiany jest na konkretną osobę, a nie biuro dlatego też warto spytać o to konkretnego księgowego, z którym będziemy pracować. Równie ważne są dodatkowe informacje na temat działalności samego biura rachunkowego.

Przy wyborze konkretnej placówki warto zorientować się, czy ilu pracowników zatrudnia biuro oraz czy sami pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, umożliwiającą pracę w zawodzie. Ważne jest również porozumienie w kwestii przechowywania i przekazywania dokumentów. Działalność przedsiębiorstwa generuje sporo nieprzewidzianych sytuacji, dlatego też ważną kwestią jest możliwość kontaktu z pracownikami biura rachunkowego poza standardowymi godzinami pracy. Nie każda placówka daje taką możliwość, jednak jest to szczególnie mile widziane podczas współpracy.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

Część z biur rachunkowych specjalizuje się w konkretnym rodzaju usług lub obsłudze wyszczególnionych rodzajów prowadzenia przedsiębiorstwa. Taka informacja również może być wskazówką ułatwiającą nam wybór konkretnej placówki. Szukając biura rachunkowego dla siebie należy w pierwszej kolejności stawiać na oczekiwania własnej instytucji oraz sposobowi zaspokojenia oczekiwań placówki, do której szukamy usług księgowych.

Zobacz najbardziej renomowane biura księgowe Warszawa