Na czym opiera się psychologia pracy? O zarządzaniu zasobami ludzkimi rozmawiamy z dr Julią Ziębą

shutterstock_155790596_woman_psychologist_620px

Psychologia pracy to coś, co nieczęsto występuje na rynku pracy, konkretnie w zakładach pracy. Może kiedyś, dawno temu, kiedy jeszcze Polska był tzw. PRL-em, psychologowie gościli w szkołach, tak jak dentyści, czy pielęgniarki. Dziś już się tego nie stosuje, prawda? Pytanie to zadaję pani dr. Juli Ziębie. Pani doktor…

Julia Zięba

Witam pana serdecznie i witam wszystkich państwa

Redaktor

Więc jak to jest pani doktor?

Julia Zięba

Ma pan wiele racji w swojej wypowiedzi, jednak nie do końca

Redaktor

To znaczy? Uważa pani, że dziś w szkołach, czy zakładach pracy, to znaczy tam, gdzie – w jakiś konkretny sposób – zarządza się zasobami ludzkimi, mogą znaleźć pracę psychologowie, dentyści, czy inni specjaliści?

Julia Zięba

Nie do końca, choć jest wiele szkół, gdzie tacy specjaliści pracują

Redaktor

Możliwe, ale jest to raczej „gatunek wymarły” na tym terenie?

Julia Zięba

Panie redaktorze, co to za stwierdzenie? Gatunek wymarły? Mogłabym pomyśleć, że należy pan do tych ludzi, którzy nie lubią ani psychologów, ani dentystów…

Redaktor

Generalnie specjalistów

Julia Zięba

A to dlaczego?

Redaktor

Ponieważ niezmiernie rzadko się zdarza, że jakiś osobnik mieniący się mianem specjalisty, w ogóle jest w stanie pomóc człowiekowi. Co ja mówię! Pomóc? Raczej w ogóle go nie ma tam, gdzie być powinien!

Julia Zięba

Ma pan na myśli placówki NFZ, tak?

Redaktor

Dokładnie, natomiast gabinety prywatne wcale nie pękają w szwach od nadmiaru pacjentów.

Julia Zięba

Widzę, że jest pan ogarnięty jakąś awersją do tego typu zawodów.

Redaktor

Jak większość ludzi w Polsce

Julia Zięba

Dobrze, zgadzam się z tym, że jest bardzo mało specjalistów różnych dziedzin w Polsce, lub wyjechali oni za granicę z powodów jak najbardziej finansowych, jednak gro lekarzy wciąż pracuje i pełni dyżury wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. I odpowiem w tym miejscu na pana nie zadane jeszcze pytanie: Nie, panie redaktorze, to nie są desperaci, to porządni lekarze, którzy chcą pomagać, a nie tylko zarabiać. Ale chyba zeszliśmy trochę z tematu.

Redaktor

Tak, bardzo przepraszam, to było takie spontaniczne. Więc pani doktor, na czym polega psychologia pracy?

Julia Zięba

Tzw. psychologia pracy to nic innego, jak zweryfikowanie cech osobowości danego człowieka, do rodzaju pracy, jaką ten człowiek chciałby podjąć. Nie każdy nadaje się np. do pracy w cyrku, przy tresurze tygrysów, prawda?

Redaktor

Tak, ma pani rację

Julia Zięba

No właśnie. Poza tym psychologia pracy w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła i obecnie weryfikuje nie tylko cechy osobowości, lecz także np. poziom stresogenny dla pracowników pracujących na taśmie, źródeł konfliktów między pracownikami, oraz prawidłową komunikację ludzi przebywających przecież – bądź co bądź, przez większą część dnia – razem. Psychologia pracy to coś, co może znacznie wpłynąć na zarządzanie tak cennym nabytkiem, jakim jest zasób ludzki w każdym zakładzie pracy, biurze, czy nawet w przychodniach NFZ-u, czy szkołach. Mam nadzieję, że pan się ze mną zgodzi?

Redaktor

Oczywiście i dziękuję za rozmowę.

Artykuł opracowano dzięki pomocy portalu http://www.twojpsychologursynow.pl