Na czym polega zarządzanie flotą samochodową?

cru10_b_comp

Flota samochodowa w firmie to bardzo często sedno jej działalności. Trudno wyobrazić sobie zlecanie usługi transportu na zewnątrz i to bez względu na specyfikę działalności firmy. Wprowadzenie systemu zakupu samochodów metodą leasingową okazało się strzałem w dziesiątkę. System ten wyprowadził w górę firmy oferujące taką usługę a jednocześnie umożliwił setkom firmom funkcjonowanie .

Praktycznie zakup leasingowy samochodu opłaca się w każdej firmie bez względu na jej wielkość.

Nawet mikroprzedsiębiorstwa, gdzie samochód tak naprawdę należy do właściciela firmy wykorzystują tę możliwość. Posiadanie samochodu bez konieczności wydatkowania jednorazowego ogromnej jednak w naszym kraju gotówki, możliwość spłaty ratalnej, która wyczerpuje również kwestie podatkowe to ogromny przywilej, przynależny do każdej formy prowadzenia działalności.

Rokrocznie, w ślad za wszystkimi ułatwieniami, coraz więcej firm podejmuje decyzje o leasingu dealerskim, zakupie/wynajmie krótko lub długoterminowym. Płatność ratalna, w którą wchodzą wszystkie inne obciążenia z tytułu kosztów wynajmu auta, jego serwisowania, obowiązkowego ubezpieczenia i koniecznych napraw, a po upływie czasu wynajmu możliwość wykupu czy wzięcia kolejnych i nowych maszyn to przywilej nie do przecenienia.

Firmy leasingowe

Na polskim rynku motoryzacyjnym jednym z największych graczy, odbiorców tego rynku są właśnie firmy leasingowe, których przedmiotem działalności jest usługa wynajmu samochodów klientom instytucjonalnym. Rokrocznie, mimo wszelkich zawirowań na tym rynku, notuje się stały wzrost transakcji.

skup samochodów WrocławKażde przedsiębiorstwo, bez względu na swoje rozmiary potrzebuje aut jak powietrza. Ich ilość niezbędna danej firmie zależy oczywiście od profilu jej działalności. Dla wielu firm, samochody są narzędziem pracy, bez nich nie są w stanie funkcjonować na rynku w swojej branży. Dla wielu pracowników zarządzających projektami, zasobami ludzkimi , poszczególnymi działami w firmie, samochód służbowy stanowi część ich wynagrodzenia, a jednocześnie jest znaczącym motywatorem. Im większa firma, tym jej flota samochodowa może być większa i bardziej zróżnicowana.

Bez względu na wielkość floty samochodowej w danej firmie, zawsze musi być ktoś, kto nią zarządza.

Zwłaszcza, że w wielu firmach służbowe samochody nie zawsze są przyporządkowane do jednego pracownika, a bardziej przypisane są do konkretnych zadań. Dlatego osoba opiekująca się flotą samochodową – fleet menadżer, ma wiele zadań. Po pierwsze logistyka przyporządkowania aut i płynność zmian do konkretnych zadań każdego z samochodów. Ponadto przygotowanie do kolejnych zakupów aut, dalsza ich odsprzedaż i obsługa serwisowa, która musi zawierać obowiązkowe przeglądy, stałe utrzymywanie aut w gotowości i sprawności jezdnej. A ponadto fleet menadżer kontroluje stan liczników każdego samochodu, rozlicza kilometrówki, prowadzi procesy szkodowe w przypadku powstałych kolizji.

Im większa flota samochodowa, tym rośnie przymus oddelegowania pracownika wyłącznie do tych zadań. To praca na cały etat z pełnym i wyczerpującym zakresem obowiązków.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą primparts.pl prowadzącą sklep i serwis mostów napędowych dla Twojej floty samochodowej (więcej na stronie firmowej http://primparts.pl/mosty-napedowe/)