Zespół cieśni nadgarstka – choroba pracowników biurowych

Zespół cieśni nadgarstka jest jednym z najczęstszych bolesnych stanów związanych z pracą, które mogą wpływać na pracowników biurowych. Zaburzenie to może powodować ból dłoni i nadgarstka, drętwienie i mrowienie palców i dłoni. Często pracownicy biurowi cierpiący na zespół cieśni nadgarstka nie są w stanie podnieść przedmiotów ani wykonać swoich zadań i być może muszą zwolnić się z pracy.

Co powoduje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy nerw pośrodkowy jest ściskany, gdy przechodzi przez wąskie przejście w nadgarstku zwane cieśnią nadgarstka. Nerw środkowy jest jednym z głównych nerwów kończyn górnych. Biegnie od szyi aż po dłonie.

Stan wyniszczający może być spowodowany przez niezliczoną liczbę przyczyn. Warunki medyczne, takie jak cukrzyca, zapalenie stawów i inne stany, które powodują obrzęk lub gromadzenie się płynu, mogą wywierać presję na nerw środkowy. W przypadku pracowników biurowych jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmierne wysuwanie nadgarstków do przodu lub do tyłu.

Powtarzające się ruchy, na przykład podczas korzystania z klawiatury, myszy i innych urządzeń przenośnych związanych z biurem, mogą powodować podrażnienie i ucisk nerwu pośrodkowego. U niektórych pacjentów objawy, zwłaszcza ból dłoni, mogą być tak ekstremalne, że nie są w stanie unieść czegoś tak prostego jak filiżanka kawy. Nieleczone mięśnie u podstawy kciuka mogą ulec pogorszeniu.

Jak powszechny jest zespół cieśni nadgarstka wśród pracowników biurowych?

Według danych ogromna ilość osób narażonych jest na zespół cieśni nadgarstka z powodu warunków związanych z pracą. Ustalone czynniki zawodowe dotyczące cieśni nadgarstka obejmują powtarzalne zginanie i wydłużanie nadgarstka, silny chwyt i użycie ręcznych narzędzi wibracyjnych.

Całe szczęście istnieją metody zmniejszające ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.
Pamiętaj jednak, że przede wszystkim powinieneś skonsultować się z licencjonowanym lekarzem, aby dowiedzieć się, czy masz zespół cieśni nadgarstka i jakie kroki powinieneś podjąć, aby złagodzić ból dłoni i nadgarstka.

Załóż stabilizator nadgarstka

Powtarzające się obciążenie lub ruchy nadgarstka mogą najprawdopodobniej pogorszyć objawy. Orteza nadgarstka lub szyna nadgarstka mogą utrzymywać ręce, a zwłaszcza nadgarstek, w prostej, neutralnej pozycji. Tego rodzaju narzędzie może zmniejszyć nacisk na obszar nadgarstka i pomaga zmniejszyć objawy. Jednak wadą tego rodzaju rozwiązań jest to, że są niewygodne i utrudniają pracę. Ponadto po zdjęciu ortezy ból dłoni powróci.

Używaj ergonomicznych narzędzi w pracy

Jeśli Twoja praca wymaga używania klawiatury od godziny 9 rano do godziny 17 po południu, najlepiej użyć ergonomicznych narzędzi, aby zmniejszyć obciążenie dłoni i nadgarstka. Korzystanie z ergonomicznych narzędzi może pomóc w uniknięciu zespołu cieśni nadgarstka. Za pomocą ergonomicznej klawiatury możesz utrzymać nadgarstki i dłonie w neutralnej pozycji podczas pracy. Twoja pozycja nadgarstka powinna być prosta, a nie wygięta podczas pisania.