Najbardziej cenione dodatki pozapłacowe

Aplikując do nowej pracy oczywiście oczekujemy wysokiej pensji, ciekawych zadań i dobrej atmosfery w pracy. O dwóch ostatnich elementach dowiadujemy się jednak dopiero w praktyce. Co jednak jeszcze przekonuje nas do podjęcia pracy w danym miejscu? Są to dodatkowe pakiety benefitów, czyli dodatki pozapłacowe. Czym są i które z nich są najbardziej cenione? Czytajcie!

Czym są świadczenia pozapłacowe?

Dodatki pozapłacowe to wszystko to, co otrzymuje pracownik dodatkowo co miesiąc, jednak nie jest to premia ani wypłata. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-dabrowa.pl tłumaczy, że tego typu dodatki mogą być w pełni opłacane przez pracodawcę, jednak czasami są oferowane pracownikowi za niewielką dopłatą. Mogą nimi być wszelkiego rodzaju karnety sportowe, prywatna opieka zdrowotna czy na przykład nauka języka obcego. Za pakiety pozapłacowe uznaje się również elastyczne godziny pracy czy możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu. Takie dodatkowe świadczenia są na pewno elementem, o który warto spytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by mieć pełniejszy obraz tego, na co można liczyć w danej firmie. Z całą pewnością przedsiębiorstwo z pakietami pozapłacowymi warto wziąć pod uwagę, ponieważ jest to dla nas informacja o tym, że pracodawca dba o zadowolenie swoich pracowników.

Karty sportowe

Jednym z popularniejszych rozwiązań, które niegdyś stosowane było głównie przez korporacje, a teraz trafia również do mniejszych firm, są karnety sportowe. Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i wybiera się na wszelkiego rodzaju siłownie, baseny czy na  squasha. Jak wiemy takie przyjemności są niestety bardzo drogie, a karty sportowe pozwalają na bezpłatne korzystanie z wielu z nich. Jest to więc realna oszczędność dla pracownika, który w innym wypadku musiałby wydać kilkaset złotych, by skorzystać z oferty ośrodków sportowych. Dla innych osób jest to natomiast dobra motywacja, by zadbać o swoją kondycję.

Prywatna opieka zdrowotna

Wspomnieliśmy o zdrowiu i rzeczywiście jest ono bardzo ważne. Kolejki w publicznych placówkach często jednak potrafią zniechęcić nas do wybrania się do specjalisty. Prywatna opieka zdrowotna, która finansowana jest przez pracodawcę pozwala na szybkie umówienie się do właściwego lekarza. Nie musimy więc czekać wielu miesięcy, by skorzystać z jego pomocy. Warto również zaznaczyć, że pracownicy biurowi często otrzymują również w pakiecie zestaw masaży. To w znaczący sposób podnosi komfort pracy.

Doctor and patient have a talk while sitting at the desk near window. Medicine and health care concept in advertising

Dodatkowe kursy i szkolenia

Praca to również możliwość rozwoju. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom dodatkowe, bezpłatne szkolenia. Może to być nauka języka obcego lub kurs programowania. Tego typu kursy na wolnym rynku są drogie, więc również w tym wypadku pracownik otrzymuje konkretny bonus, który w przyszłości może zaowocować. Większa wiedza pozwala bowiem na szybszy awans w firmie, a tym samym wzrost pensji.

Elastyczne godziny pracy

Nie wszystkie benefity wiążą się z wykupieniem specjalnych pakietów przez pracodawcę. Niektóre z nich mogą być naprawdę łatwe do zrealizowania i nie będą wiązały się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Pracownicy cenią sobie na przykład elastyczne godziny pracy. Dzięki nim mogą załatwić wiele spraw administracyjnych bez konieczności wybierania urlopu. W następnych dniach mogą w takich miejscach pracy zostać dłużej. Bywa jednak i tak, że pracownik może wyjść z pracy, kiedy skończy wszystkie zaplanowane zadania. Nie ma więc wtedy poczucie, że marnuje swój czas na bezużytecznym siedzeniu.

Możliwość pracy z domu

 W niektórych firmach możemy się również spotkać z możliwością pracy zdalnej, jeśli wymaga tego sytuacja. Nie jest trudno wyobrazić sobie sytuację, w której taka możliwość okazałaby się przydatna. Możliwość pracy z domu to również ogromny komfort. Często możemy w takich przypadkach wstać później, ponieważ nie dojeżdżamy do biura. Możemy pracować w swojej piżamie i pić kawę ze swojego ulubionego kubka. Dla wielu osób jest to argument, która skłania ich do podjęcia pracy w tym, a nie innym miejscu.