Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2022 roku

Każdy z nas marzy o wysokiej pensji. Jednakże zarobki to bardzo skomplikowana sprawa, która zależy od wielu różnych czynników. To prawda, że najwięcej zarabiają osoby na pozycjach kierowniczych. Wysoko płatne prace często są także związane z niszową specjalizacją, w której potrzebne są lata doświadczenia i odpowiednie wykształcenie. 

Przedstawiamy listę najlepiej opłacanych zawodów w Polsce w tym roku. Wszystkie podane stawki są uśrednione, a więc aktualna pensja może się wahać w zależności od poziomu doświadczenia, miejsca pracy itd.

1. Kierownik finansowy w instytucjach finansowych

Kierownik finansowy zarządza funduszami w firmach zajmujących się finansami. Taka osoba jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji w sprawie inwestowania pieniędzy, w tym decydowania, jakie akcje powinny zostać kupione.

Osoby na tym stanowisku mogą spodziewać się pensji w wysokości 30 000 złotych miesięcznie.

2. Główny aktuariusz

Aktuariusz to osoba, która zajmuje się obliczaniem wartości projektów finansowych oraz ryzyka z nimi związanego. Aktuariusze pracują głównie w branży ubezpieczeniowej. To bardzo odpowiedzialny, ale także ciekawy i dobrze płatny zawód. Aby dostać się na stanowisko głównego aktuariusza potrzeba lat doświadczenia, jednakże już na początku kariery można się spodziewać pensji w wysokości 10 000 złotych miesięcznie.

Zarobki głównego aktuariusza wynoszą około 24 000 złotych na miesiąc.

3. Partner biznesowy w branży technologii informacyjnych (IT business partner)

Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się utrzymywaniem przejrzystych kontaktów między klientami a działem informatycznym w firmie. Zarządza ryzykiem oraz usługami. Jest odpowiedzialna za rozwój strategii biznesowych. Musi zapewnić skuteczny przepływ informacji między obiema stronami.

Miesięczna pensja na tym stanowisku wynosi średnio 20,000 złotych.

4. Starszy specjalista prawnik

Choć początkujący prawnicy mogą liczyć na średnią pensję 5 000 złotych, to mają przed sobą długą drogę do tego, aby zostać starszym prawnikiem w kancelarii. Zadaniem starszego specjalisty jest udzielanie porad prawnych i prowadzenie spraw w sądzie. Dokładne zadania starszego prawnika zależą od gałęzi prawa, jakie praktykuje dana kancelaria.

Średnia miesięczna w tym zawodzie wynosi 20 000 złotych.

5. Monitor badań klinicznych

Clinical research associate to osoba, która nadzoruje jakość przeprowadzanych zadań. Jej zadaniem jest sprawdzanie, czy podczas prac badawczych stosuje się dobre praktyki, przestrzega zasad, a także dba o bezpieczeństwo uczestników.

Zarobki na tym stanowisku wahają się od 14 500  do 19 000 złotych miesięcznie

6. Doradca klienta strategicznego

To osoba, która pracuje w banku na wyższym szczeblu. Doradca klienta strategicznego  zajmuje się najważniejszymi klientami banku. Utrzymuje on z nimi dobre relacje i negocjuje warunki. Istotnym zadaniem doradcy klienta strategicznego banku jest także monitorowanie konkurencji oraz pozyskiwanie nowych klientów.
Doradcy klienta strategicznego mogą spodziewać się płacy na poziomie 18 000 złotych miesięcznie.

7. Konsultant SAP

SAP to specjalne oprogramowanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Tym właśnie zajmuje się konsultant SAP: pomaga on wdrożyć oprogramowanie, po uprzedniej analizie potrzeb. Wszystko to z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta lub firmy, dla której pracuje.

Konsultanci SAP otrzymują średnią pensję miesięczną w wysokości 18 000 złotych.

8. Główny księgowy

Praca księgowych jest trudna i wymaga konkretnej wiedzy. Aby zostać głównym księgowym, trzeba wspinać się po poszczególnych szczeblach kariery w branży. Taka osoba wykonuje sprawozdania finansowe, sprawdza, czy rozliczenia podatkowe są wykonane prawidłowo, a także koryguje wszelkie zmiany. Główny księgowy w firmie musi także kontaktować się z instytucjami takimi jak NBP czy ZUS.

Młodsi księgowi zarabiają średnio 5 000 złotych miesięcznie. Z kolei pensja głównego księgowego wynosi średnio 17 000 złotych. To naprawdę spora różnica!

9. Doradca medyczny

Choć dawniej doradcy medyczni (medical advisors) pracowali głównie nad badaniami naukowymi i analizami w firmach medycznych i farmaceutycznych, obecnie mają o wiele więcej obowiązków. Doradca medyczny bierze czynny udział podczas realizacji strategii firmy. Ma także wpływ na budowanie relacji z konsumentami, a także na nowe produkty, które pojawiają się na rynku.

Doradca medyczny zarabia około 17 000 złotych na miesiąc.

10. Security consultant

To już ostatnia pozycja w naszym rankingu. Stanowisko to oferuje jednak sporą pensję. W Polsce security consultant to jedna z najlepiej płatnych pozycji w branży IT. Osoby pracujące na tym stanowisku, ocenianiają systemy oraz działania wewnątrz tych systemów, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo użytkowników i treści. Ich celem jest poprawienie cyberbezpieczeństwa.

Security consultant może liczyć na pensję w wysokości 17 000 złotych miesięcznie.

Podsumowanie

W tym artykule wymieniliśmy te prace, które są najlepiej płatne w Polsce w 2022 roku. Sytuacja za granicą może wyglądać zupełnie inaczej. Pamiętaj jednak, że rynek pracy to żywa struktura, która podlega nieustannym zmianom. Duże pieniądze przyciągają wielu kandydatów, przez co rynek często szybko się nasyca i tylko najlepsi z najlepszych mogą liczyć na otrzymanie pracy.

Warto wiedzieć, że aby dostać się na większość wysokopłatnych stanowisk potrzebne są lata pracy i zdobywania doświadczenia oraz poszerzania wiedzy. Jeżeli interesuje cię wysoko płatna praca, sprawdź, jakie są przyszłościowe kierunki i zawody. Pamiętaj jednak, że oprócz pieniędzy ważne jest także, aby lubić swoją pracę.

Niezależnie od tego, czy chcesz rozpocząć karierę w jednym z najlepiej opłacanych zawodów, czy też spróbować szansy w innej profesji, pamiętaj o przygotowaniu doskonałego podania, na przykład przy użyciu specjalnych szablonów.