10 najlepszych sposobów na szybką redukcję tkanki tłuszczowej

Redukcja tkanki tłuszczowej to cel, który stawia przed sobą mnóstwo Polaków. Nie powinno to nikogo dziwić – w końcu skala problemu nadwagi i otyłości jest ogromna. Według licznych raportów – na nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie cierpi blisko 50% polskiego społeczeństwo.

Jak czytamy w serwisie FitPoradnia.pl, procesy redukcyjne – wbrew pozorom – nie muszą być ekstremalnie trudne. Odchudzanie może przebiegać w sposób nieingerujący w nasze samopoczucie.

10 najlepszych sposobów na redukcję

Procesy redukcyjne to przede wszystkim dieta i trening. Sprawdź 10 kluczowych wskazówek, które sprawią, że Twoje odchudzanie stanie się o wiele skuteczniejsze.

1. Kolacja najpóźniej na 3 godziny przed snem

Najpewniej spotkałeś się już ze wskazówką, która mówi, że ostatni posiłek należy jeść o 18.00. Nie do końca jest to prawdą. Otóż ostatni posiłek możemy konsumować później – pod warunkiem, że nasz rytm dobowy wygląda inaczej, tj. godziny czuwania są wydłużone.

Zasada dotycząca kolacji powinna zatem brzmieć: ostatni posiłek jedz najpóźniej na 3 godziny przed snem.

2. Śniadanie to kluczowy posiłek – jedz obficie i zdrowo!

Wiele osób na redukcji unika śniadania, tj. pierwszy posiłek je za późno. To błąd, który negatywnie odbija się na naszych efektach. Musisz zrozumieć, że śniadanie to kluczowy posiłek, który nie tylko należy jeść, ale także musi ono być najbardziej obfite.

Dobre śniadanie charakteryzuje spora kaloryczność, wysoka podaż węglowodanów (najlepiej złożonych). Powinno być jednak lekkostrawne, aby nie blokować układu trawiennego.

3. Jedz jak najczęściej!

Paradoks odchudzania polega na tym, że powinniśmy jeść posiłki możliwie często. Co to oznacza w praktyce? Małe porcje, w krótkich 2-2,5 godzinnych odstępach czasu. Wszystko po to, aby nasz układ pokarmowy – trawił i zużywał dostarczony materiał na bieżąco. Zapobiegniemy wówczas odkładaniu się materiału zapasowego (tkanki tłuszczowej), co jest absolutnie kluczowe w przypadku redukcji zbędnych kilogramów.

4. Jedz zawsze o tych stałych porach!

Konsumpcja posiłków o stałych porach to rozwiązanie, które ma gwarantować możliwie efektywną pracę układu trawiennego. Musimy przyzwyczaić nasz organizm do posiłków o stałych porach i niejako nauczyć go gospodarować dostarczonym materiałem.

Pozwoli Ci to dobrze gospodarować apetytem, który to przy redukcji kaloryczności – może być sporym problemem. Jedz co 2-2,5 godziny małe porcje, a szybko zrozumiesz, że na nadmiernym łaknieniem można świetnie panować.

5. Pij dużą ilość wody!

Woda pełni bardzo ważną rolę w procesie redukcyjnym – wspomaga trawienie, usuwa toksyny i inne szkodliwe substancje. Jest niezastąpiona, dlatego też – musisz ją pić w zwiększonych ilościach.

Dobrą praktyką jest spożywać około 10 szklanek wody (300 ml) każda w ciągu dnia. Przy czym – w godzinach okołotreningowych należy znacząco zwiększyć podaż wody.

6. Trenuj aeroby!

Ćwiczenia aerobiczne to forma treningowa, która ma stanowić gwarant najwyższego poziomu spalania kalorii. Tak naprawdę ćwiczenia aerobiczne nie ograniczają się do konkretnej formy. Wszystkie ćwiczenia mogą być aerobami pod warunkiem tego, iż będą realizowane z odpowiednią intensywnością, oscylującą w granicach 70% tętna maksymalnego.

Do najskuteczniejszych aerobów zaliczamy jazdę na rowerze, bieganie oraz pływanie.

7. Ćwicz siłowo!

Trening siłowy może stanowić doskonałe wsparcie procesów redukcyjnych, dlatego też warto go realizować. 3-4 sesje tygodniowo pomogą wzmocnić mięśnie, a co za tym idzie – zwiększyć wydolność i wytrzymałość, co przełoży się na efektywniejsze spalanie podczas treningu aerobowego.

8. Zrezygnuj z fast foodów!

Fast-foody to prawdziwe zagrożenie dla sukcesu Twojego odchudzania. Niektórzy nie potrafią się im oprzeć i jedzą fast-foody, twierdząc, że mieszczą się one w ich indywidualnej kaloryce. Być może tak jest, ale istotny jest również prawidłowy rozkład makroskładników – tj. białka, węglowodanów i tłuszczów. Niestety, fast-foody to prawdziwe zaprzeczenie prawidłowego rozkładu BWT.

9. Zacznij się wysypiać

Sen pełni bardzo ważną rolę w procesach regeneracyjnych. A regeneracja, ma ważne znaczenie dla sił jakimi dysponujemy. Wypoczęty, zregenerowany organizm to większa motywacja i większe możliwości. Zacznij spać 7-8 godzin dziennie, pamiętając o regularnym rytmie dobowym, a szybko zorientujesz się, że zdrowy sen ma ogromne znaczenie.

10. Pielęgnuj swoją motywację!

Motywacja to klucz do sukcesu. Bez niej – trudno o dotarcie do celu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja jest naładowana na 100% – staraj się o niej nie zapominać, i np. wizualizować cel, który chcesz osiągnąć.