Najważniejsze informacje o wentylacji mechanicznej

Decydując się na wentylację mechaniczną w domu warto wiedzieć, jakie oszczędności przynosi ten system oraz jakie są koszty jego montażu. Rekuperacja to proces wymiany powietrza w budynku, który jest niezwykle skuteczny. Jeżeli chcecie więc dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju wentylacji, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Czym jest rekuperator?

Jest to tak zwana centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Służy ona do nawiewania i wyciągania powietrza z pomieszczeń w systemach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Jeżeli zostanie podpięta do właściwie wykonanej instalacji umożliwia odzysk ciepła z powietrza. W ten sposób można obniżyć zapotrzebowanie energetyczne co wpływa mocno na obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Co więcej, rekuperacja oferuje nie tylko odzysk ciepła, ale również podniesienie komfortu przebywania w pomieszczeniach. Dzięki takiej instalacji otrzymujemy stały dostęp do świeżego oraz filtrowanego powietrza. Rekuperator jest więc niezbędnym elementem energooszczędnego domu.

https://www.youtube.com/watch?v=oyGgzyr0uek

Jakie istnieją rodzaje rekuperatorów?

Rodzaje rekuperatorów różnią się w zależności od posiadanego wymiennika. Może on być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Każdy z nich posiada inne parametry odzysku ciepła. Najskuteczniejszymi rekuperatorami są urządzenia przeciwprądowe, które odzyskują nawet do 95% sprawności. Jest to ciekawa propozycja dla domów jednorodzinnych.

Jeżeli nie zależy wam jednak na znacznym ograniczeniu parametrów zużycia energetycznego, można zdecydować się na rekuperator z wymiennikiem krzyżowym. Niektórzy decydują się także na maszyny z wymiennikami obrotowymi, które potrafią odzyskiwać nie tylko ciepło, ale również wilgoć.

https://www.youtube.com/watch?v=JBtPjJcvtzU

Jak oczyszczane jest powietrze dzięki rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna cechuje się tym, że oprócz odzysku ciepła oferuje także filtrowanie powietrza. Zazwyczaj filtry znajdują się po obu jego stronach, czyli za wentylatorem nawiewnym i za wentylatorem wywiewnym. Ich zadaniem jest filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz i wewnątrz, przez co wymiennik ciepła oraz kanały są chronione, a samo powietrze jest o wiele czystsze. Sprawdź tych specjalistów od rekuperacji https://karino.pl/

Inne informacje o rekuperacji

Warto zaznaczyć, że rekuperacja służy do wymiany powietrza w budynku poprzez wywiewanie zużytego i nawiewania świeżego powietrza. Jednocześnie dochodzi do odzysku energii z powietrza wywiewanego. Nie jest więc to system grzewczy i nie zastąpi w domu pieca gazowego czy pompy ciepła. Nie jest to także klimatyzacja, dlatego decydując się na budowę domu warto zadbać także o montaż systemu grzewczego oraz klimatyzacji. W ten sposób będziemy posiadać pełny zestaw, który umożliwi nam komfortowe przebywanie w budynku.

Decyzja o montażu rekuperacji powinna zapaść jeszcze przed budową domu. W ten sposób unikniemy większych kosztów instalacji oraz dłuższych prac remontowych w celu dostosowania systemu do istniejącego już budynku.

Polecamy:
Szkolenia dla służb utrzymania ruchu – czym są i jakie przynoszą korzyści?