Co należy wiedzieć na temat PIT-28?

Wiadomości

Wybór odpowiedniego formularza podatkowego może czasami przysporzyć wiele problemów, szczególnie jeżeli ktoś dopiero od niedawna prowadzi własną działalność gospodarczą lub zarabia na wynajmie nieruchomości. Warto więc zawczasu wszystko dokładnie sprawdzić i upewnić się, że PIT zostanie prawidłowo rozliczony. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, kiedy należy wybrać rozliczenie PIT 28 oraz z jakiego programu warto skorzystać, aby można było w kilka minut przejść przez cały proces.

  1. Kto powinien wybrać PIT-28?
  2. Czy PIT 28 można rozliczyć online?
  3. Dlaczego warto wybrać popularny program do PIT?
  4. Najważniejsze stawki ryczałtu rozliczane w PIT-28
  5. Do kiedy PIT 28?

Już za kilka miesięcy, kiedy to w 2023 r. trzeba będzie rozliczyć PIT 28 za 2022 r., wielu podatników zacznie się zastanawiać, czy w ich przypadku należy sięgnąć po PIT 28 wzór wypełniony, czy może jednak wybrać inne formularze. Wspomniany PIT z pewnością powinny wypełnić te osoby, które rozliczają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to również odpowiedni formularz dla osób, które uzyskiwały przychody ze względu na prowadzony najem prywatny.

Kto powinien wybrać PIT-28?

Chociaż PIT-28 nie cieszy się aż tak dużą popularnością, jak PIT-36 czy PIT-37, to wbrew pozorom jest wybierany przez wielu podatników. Wynika to przede wszystkim z tego, że formularz wykorzystywany jest do rozliczania jednoosobowych działalności gospodarczych, które są opodatkowane ryczałtem. Ten sam formularz sprawdzi się również przy rozliczaniu działalności prowadzonej w formie spółki, która stosuje ryczałt.

Niezależnie od tego, czy ktoś zarabia na wynajmowaniu nieruchomości położonej w kraju, czy za granicą, PIT28 będzie odpowiednim formularzem, do rozliczenia przychodów. Mogą go wybrać również osoby sprzedające własne produkty rolne lub zwierzęce, o ile nie są one przetwarzane w sposób przemysłowy.

Czy PIT 28 można rozliczyć online?

Podobnie jak inne formularze podatkowe, PIT-28 można łatwo rozliczyć przez internet. W celu uniknięcia błędów i zyskania pewności, że skorzysta się ze wszystkich przysługujących ulg, najlepiej użyć do tego programu obsługującego PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany). Pozwoli to użytkownikowi skorzystać z prostego w obsłudze kreatora, który po kolei zadaje najważniejsze pytania, a na podstawie podanych odpowiedzi automatycznie wyliczy wysokość podatku oraz przygotuje niezbędne dokumenty.

Dzięki PITax.pl bezbłędnie rozliczysz swój ryczałt 2023

Dlaczego warto wybrać popularny program do PIT?

Na tym jednak korzyści wspomnianego narzędzia się nie kończą, bo dodatkowo rozliczając ryczałt 2023 we wspomnianym programie, nie trzeba później samodzielnie dostarczać dokumentów do urzędu. Zostaną one automatycznie wysłane po wypełnieniu formularza. Jeżeli natomiast chodzi o to, do kiedy PIT 28 należy rozliczyć, to w tym przypadku obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku innych zeznań rocznych. Podatnik powinien więc załatwić wszystkie formalności przed 30 kwietnia roku, który następuje po roku podatkowym. Niezależnie jednak od tego, czy chodzi o ryczałt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy o wynajem nieruchomości, lepiej nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

Najważniejsze stawki ryczałtu rozliczane w PIT-28

Program do PIT pozwala skorzystać ze wszystkich aktualnie obowiązujących stawek za ryczałt. W razie potrzeby można więc wybrać, między innymi, ryczałt 12,5% (stosowany w przypadku najmu lub dzierżawy), 3% (działalność usługowa związana z handlem) czy 10% (przychody związane z kupnem i sprzedażą nieruchomości). Wiele dodatkowych informacji na temat aktualnie obowiązujących stawek ryczałtu można znaleźć na stronie programu.

Do kiedy PIT 28?

Chociaż w ostatnich latach podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych musieli to zrobić do końca lutego roku, który następował po rozliczanym roku podatkowym, w 2023 r. zaczną obowiązywać nowe zasady. Czas na złożenie PIT rodzaje 28 za 2022 rok został wydłużony aż do 2 maja 2023 r. Eliminuje to konieczność szybkiego rozliczania się, dzięki czemu podatnik może na spokojnie wszystko wypełnić. Z drugiej strony dzięki wspomnianemu programowi pozwalającemu samodzielnie rozliczać wszystkie PITy rodzaje cały proces nie zajmuje więcej niż kilka – kilkanaście minut. Lepiej więc nie odkładać tego na ostatnią chwilę, szczególnie że po wypełnieniu formularza zostaje on od razu wysłany drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Podatnik otrzymuje wówczas urzędowe poświadczenie odbioru, więc w razie potrzeby będzie mógł łatwo udowodnić, że wypełnił obowiązek podatkowy.

Program do PIT w wersji instalowanej na dysku oraz uruchamianej w przeglądarce ma wbudowane wszystkie szablony PIT. Nie ma więc potrzeby samodzielnego szukania PIT 28a pdf w sieci.

Składając PIT-28 po terminie trzeba się liczyć z ryzykiem nałożenia kary grzywny za wykroczenie skarbowe. W tym przypadku przekroczenie terminu wyklucza możliwość jego przywrócenia. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu dojdzie do sytuacji, w której PIT 28 zostanie złożony po czasie, warto pomyśleć o złożeniu czynnego żalu.

Sala konferencyjna Poznań – jak znaleźć najlepszą?